Image
بانک خازنی چیست؟

چرا ما باید بانک خازنی بسازیم و یا از بانک‌های خازنی استفاده کنیم. امروزه به دلیل نوسانات قیمت برق و بالارفتن

 نرخ برق شما می‌توانید با ساخت بانک خازنی از شر قبض‌های سرسام‌آور برق خلاص شوید. همان‌طور که می‌دانید بانک خازنی در بیشتر واحدهای صنعتی هم از نظر توان اکتیو یعنی مفید و هم ازنظر توان راکتیو یعنی غیرمفید استفاده می‌شود و ازآنجایی‌که شبکه برق تنها توان مفید را در اختیار ما قرار می‌دهد اگر بخواهیم از شبکه برق توان راکتیو را هم دریافت کنیم چون جریان بیشتری از اداره برق دریافت می‌کنیم باید هزینه بیشتری هم پرداخت کنیم؛ به همین دلیل با مبلغ زیادی قبض برق مواجه خواهیم شد.

در این جا می‌توان کفت بانک‌های خازنی به کمک شبکه‌های برق میایند و در زمانی که شبکه برق خروجی مفیدی را به ما نمی‌دهد بانک‌های خازنی وارد عمل شده و جریان مفید را در اختیار ما قرار می‌دهند و همین مسئله موجب می‌شود که شبکه برق مجبور به فراهم‌کردن توان راکتیو نباشد.

مطالب فوق چکیده‌ای از کاربرد بانک‌های خازنی می‌باشد اما ما می‌خواهیم با اجزای تشکیل دهنده بانک خازنی، مراحل نصب و راه‌اندازی بانک خازنی و همین‌طور انواع بانک‌های خازنی آشنا شویم و در باره آن‌ها مطالعه کنیم پس با ما همراه باشید تا بیشتر درباره بانک‌های خازنی تحقیق و پژوهش کنیم.

کنتاکتور خازنی چیست؟

یکی از قطعات پرمصرف در صنایع الکتریکی کنتاکتورهای خازنی می‌باشند به همین دلیل ما می‌خواهیم شمارا با انواع کنتاکتورهای خازنی و نحوه کارکرد آن‌ها آشنا سازیم.

کنتاکتور خازنی کنتاکتوری می‌باشد برای راه اندازی خازن‌های قدرت و یا خازن‌های فشارقوی که این نوع خازن ها را برای اصلاح ضریب قدرت استفاده می‌کنند و اغلب از کنتاکتورها و یا خازن‌های قدرت در بانک‌های خازنی بیشتر استفاده می‌شود.

ساختار کنتاکتورهای خازنی

کنتاکتور خازنی از یک کنتاکتور معمولی به اضافه کنتاکت کمکی مخصوص برای کنتاکتور خازنی و همچنین 6 تکه سیم دارای مقاومت بالاتر از سیم‌های افشان معمولی تشکیل گردیده. کنتاکت کمکی مخصوص کنتاکتور خازنی و کنتاکتور اصلی از لحاظ مکانیکی به هم متصل می‌باشند و از جهت الکتریکی نیز به صورت موازی به وسیله سیم‌های بسیار مقاوم به هم وصل شده‌اند به دین ترتیب می‌باشد که یک کنتاکتور خازنی تولید می‌گردد.

آیا کنتاکتور معمولی با کنتاکتور خازنی متفاوت می‌باشد؟

خریداران کنتاکتورهای خازنی دارای سؤالات متداولی از قبیل این نوع سؤالات می‌باشند که در جواب به این سؤال که کنتاکتور خازنی با کنتاکتور معمولی متفاوت می‌باشد باید گفت: بله از دید الکتریکی خازن در زمان سوئیچینگ اتصال کوتاه و همچنین هنگام وصل شدن به شبکه، جریان هجومی بسیار بالایی از آن‌ها عبور می‌کند که این جریان علاوه بر تأثیرات تخریبی بر روی خازن، سبب خال زدن در خازن می‌شود و همچنین بعضی مواقع نیز باعث جوش خورد پلاتین‌های داخلی کنتاکتور می‌شود که این امر اثر تخریبی زیادی بر روی خازن دارد، از

تایم کاری از ساعت 9:30 تا 18:30 می‌باشد. به غیر از روزهای جمعه و شنبه که تعطیل است.

راه‌های ارتباطی

دسته بندی مقالات

لینک‌ها

کلیه حقوق این سایت متعلق به پاوراکسین می باشد.