Image

طراحی و کاربرد فیوزهای فشارقوی (ولتاژ بالا) سیبا SIBA

تمامی فیوزهای فشارقوی دارای المانهای به هم چسبیده به صورت موازی از نقره خالص تشکیل می‌شوند که به دور یک سرامیک مرکزی پشتیبان پیچیده و با جوش نقطه‌ای به کلاهک فلزی با روکش نقره که در دو سر فیوز می‌باشد چسبیده‌اند. مجموعه ارائه شده داخل یک تیوب سرامیکی رنگی قرار گرفته و پس از پرشدن با مواد پرکننده و پوشش کامل هر دو سر پرس می‌شوند.

به دلیل نوسانات ارز برای دریافت قیمت و موجودی فیوز فشارمتوسط سیبا تماس بگیرید.

021-33902209

نتایج 1 تا 24 از کل 79 نتیجه

کاربرد فیوزهای فشار قوی سیبا

فیوز استوانه‌ای ولتاژ بالا سیبا دارای کاربرد بسیار زیادی می‌باشند اما مهم‌ترین کاربرد آنها محافظت از تجهیزات در سوییچگیرهای بخش توزیع (Distribution Switch-gears) می‌باشد. مزایای فیوزهای فشارقوی سیبا، سرعت بالای آنها در محدود کردن جریان در هنگام وقوع اتصال کوتاه می‌باشد که متعاقباً موجب حفاظت تجهیزات در مقابل اثرات حراراتی و دینامیکی اتصال کوتاه می‌گردد.
فیوز فشارقوی سیبا اکثراً در چه مواردی استفاده می‌شود؟
همان‌طور که در بالا گفتیم و یکی از مهم‌ترین کاربردهای فیوز فشار قوی سیبا را مشخص کردیم این بار می‌پردازیم به کاربرد و مزایای و صنایعی که فیوزهای فشارقوی سیبا (SIBA) بیشترین کاربرد را در آن‌ها دارند فیوزهای فشار قوی سیبا (SIBA) بیشتر در صنایع:
    ترانسفورماتورهای توزیع
    الکتروموتورهای فشارقوی
    بانکهای خازنی
    ترانسفورماتورهای اندازه گیری PT
    فیدرها
و... مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مزیت‌های فیوز های فشارقوی

قابل نصب داخلی Indoor و خارجی Outdoor
قابل استفاده در سوییچگیرهای معمولی Air Insulated و گازی Gas Insulated
قابل نصب در شرایط سخت آب‌وهوایی
قابل نصب در سوییچگیرهای روغنی Oil Filled

فیوزهای فشارقوی باید دارای چه استانداردهایی باشند.

فیوزهای فشار قوی و همچنین فیوزهای محدود کننده جریان باید حتماً دارای استاندارد IEC 60281-1 VDE0670 part4
باشند. در انتخاب فیوزهای محدود کننده جریان برای ترانسفورماتورها باید دقت داشت که دارای استانداردIEC 60787 VDE0670 part402 باشد. فیوزهای فشار قوی ۳٫۶kv – ۳۶kv دارای استاندار DIN 43 625 است. یک دیگر از استانداردها برای فیوزهای فشار قوی برای حفاظت از الکترو موتورها استاندارد IEC 60644 / VDE 0670 part401 است و همچنین فیوزهای ولتاژ بالا جهت حفاظت از بانک‌های خازنی نیز دارای استاندارد IEC60549 می‌باشد.

پارامترها و متغیرهای فیوز فشار قوی سیبا (SIBA)

پارامترهایی که معمولاً این فیوزها در آزمایشگاه‌های مرجع و یا آزمایشگاه‌های سازندگان جهت دستیابی به خواسته‌های استانداردهای بین المللی مربوطه مورد آزمایش قرار می گیرند عبارت‌اند از:

• خصوصیات زمان - جریان
• دیاگرام جریان قطع Cut-Off Current
• اینتگرال زمان ذوب و عملکرد
• اتلاف و هدر رفت توان
• جریان نامی In
• ولتاژ نامی Un
• کمینه جریان شکست و کلاس فیوز
• بیشینه جریان شکست (قدرت قطع)
• جریان قطع

هرکدام از پارامترهای فیوزهای فشار قوی نام برده شده دارای جزئیات و نکات خاصی می‌باشند که می‌خواهیم در ادامه مقاله تمامی کاربردها و مشخصات آن ها را آشکار کنیم و همچنین تمامی جزئیات را مطرح کنیم تا بتوانم اطلاعات شما عزیزان را درباره فیوز های فشارقوی و نحوه عملکرد آن‌ها در مدار و سیستم‌های برقی افزایش دهیم. با مطالعه خصوصیات ارائه شده می‌توانید بهترین خرید فیوز فشارقوی و یا خرید فیوز لینک را داشته باشید.

1. خصوصیات زمان، جریان فیوزهای لینک

رفتار عملکرد فیوز لینک تابعی از خصوصیات زمان جریان آن می‌باشد و مقدار میانگین عددی در دیاگرام لگاریتم دوبل در آزمایش‌های متعددی مورد استفاده واقع می‌شود. تلورانس قابل قبول این متغیر ۱۰%-+ می‌باشد که مقادیر بیش از این نشان دهنده این است که فیوز نتوانسته مدار اتصال کوتاه را قطع کند.

2. دیاگرام جریان قطع Cut-Off Current

دیاگرام جریان قطع Cut-Off Current مقدار ماکزیمم جریان قطع به عنوان مقدار پیک (Peak Value) وابسته به جریان قابل پیش بینی را مشخص می‌سازد.
مقادیر مشخص شده معمولاً بر اساس فرکانس ۵۰Hz اندازه‌گیری و محاسبه می‌شوند فرکانس‌های کمتر و یا بیشتر از این مقدار منجر به محاسبه مقادیر کمتر و یا بیشتری از جریان قطع می‌شود.

3. اینتگرال زمان ذوب و عملکرد

این اطلاعات جهت فیوزهای محدود کننده جریان با زمان قطع کمتر از ۱۰ms به کار برده می‌شود. اینتگرال زمان ذوب معمولاً به عنوان مینیمم و اینتگرال زمان عملکرد به عنوان ماکزیمم در نظر گرفته می‌شود. اینتگرال زمان عملکرد برای ولتاژ نامی فیوز لینک نشان داده می‌شوند. مقادیر کمتر ولتاژ مقادیر کمتری از اینتگرال زمان عملکرد را در پی دارند.
اتلاف و هدر رفت توان
اتلاف توان مقادیری از انرژی تبدیل شده توسط فیوز زیر بار با در نظر گرفتن جریان نامی و تحت شرایط مشخص می‌باشد. مقادیر مشخص شده در کاتالوگ‌ها با توجه به شرایط و محیط نصب می‌توانند به طور قابل ملاحظه‌ای تغییر داشته باشند.

4. جریان نامی In فیوز فشارقوی چیست؟

مقدار جریان در فیوز فشار قوی بر اساس استاندارد IEC60282-1 مشخص می‌شود که فیوز فشار قوی تحت شرایط خاص به طور مداوم می‌تواند عبور دهد. این مقدار جهت فیوزهای نصب شده در فضای باز و یا در ماکزیمم درجه محیط نصب ۴۰ درجه سانتیگراد تعیین شده است.

5.ولتاژ نامی Un در فیوز لینک چیست؟

رنج کاربرد فیوزهای فشار قوی و لینک معمولاً با دو مقدار ولتاژ مشخص می‌شود. به طور مثال فیوز فشار قوی ۶/۱۲ کیلو ولت
اولین مقدار (مقدار کمتر در اینجا ۶) نشان دهنده مقدار مینیمم و دومین مقدار (مقدار بیشتر در این جا ۱۲) نشان دهنده مقدار ماکزیمم ولتاژ عملکردی است که مجاز به استفاده از فیوز در آن سطح هستیم. این مقدار بیشتر بر اساس استاندارد IEC60282-1 می‌باشد که همان ولتاژ نامی (Rated Voltage) است.

کمینه جریان شکست و کلاس فیوز (ساختار فیوز لینک)

کمترین مقدار جریان آینده نگر (Prospective) که فیوز لینک تحت شرایط تعیین شده قادر به قطع آن می‌باشد.
Back-up (توسط سازنده مشخص می‌شود)
General-purpose (زمان ذوب بیشتر و یا مساوی ۱ ساعت)
Full-range (زمان ذوب فاصله جریان مربوطه تا مقدار جریان نامی کاهش می‌یابد)

بیشینه جریان شکست (قدرت قطع)

بیشترین مقدار جریان آینده نگر (Prospective) که به شکل kA مشخص شده و فیوز لینک تحت شرایط تعیین شده قادر به قطع آن می‌باشد. این پیشینه را در فیوزهای فشار قوی پیشینه جریان شکست فیوز و یا قدرت قطع فیوزهای استوانه‌ای لینک می‌نامند.

کاربرد جریان قطع در فیوز فشارقوی

< مقدار ماکزیمم جریان پیک (Peak-Value) که در زمان پروسه سوییچینگ فیوز پدید می‌آید.

راهنمای خرید و کاربرد فیوزهای فشار قوی

تعویض فیوز لینک‌های سیستم ۳ فاز

فیوزهای فشار قوی جهت حفاظت ترانسفور ماتورهای قدرت
فیوزهای فشار قوی جهت حفاظت الکتروموتورها

تعویض فیوز لینک‌های سیستم ۳ فاز

در استاندارد IEC6082-1 / VDE0670-4 گفته شده که در یک سیستم ۳ فاز بهتره هر سه فیوز لینک تعویض گردد حتی اگر یک فیوز دچار مشکل شده و یا قطع کرده باشد به این دلیل که سیستم‌های سه فاز دارای ولتاژ بالایی هستند و اگر یکی از فیوزها درست کار نکند ممکن است به کل سیستم آسیب برساند. به همین دلیل است که توصیه شده تا در سیستم‌های سه‌فاز هر سه فیوز تعویض گردد.

فیوزهای فشار قوی جهت حفاظت ترانسفورماتورهای قدرت

برای محافظت از ترانسفورماتورهای شبکه توزیع فیوز لینک‌های پشتیبان Back-up به طور معمول مورد استفاده قرار می‌گیرند. جهت حصول اطمینان از حفاظت، مقادیر انتخاب شده می‌بایستی بر اساس جدول شماره ۲ VDE0670 بخش ۴۰۲ مورد استفاده قرار گیرند.فیوزهای فشار قوی جهت حفاظت الکتروموتورها
فیوزهای حفاظت موتوری جهت حفاظت سوئیچینگ الکتروموتورها در برابر اضافه جریان غیر قابل قبول که سبب ذوب و به هم چسبیدن کنتاکت‌ها می‌شود، طراحی شده‌اند.
علاوه بر این در صورت وقوع اتصال کوتاه باید توانایی قطع جریان خطا در مدت زمان کوتاه هزارم ثانیه برای جلوگیری از اثرات و آسیب‌های دینامیکی چنین جریان‌هایی را داشته باشند.
جهت انتخاب فیوز لینک مناسب علاوه بر جریان کارکرد باید، دفعات و مدت زمان راه اندازی (Start-Up) را هم مدنظر قرار داد. جریان فیوز حفاظت از الکترو موتور حتی می‌تواند ضریبی از جریان نامی الکترو موتور باشد.

با درنظرگرفتن موارد فوق، بارهای سینوسی و درجه حرارت محیط نصب، نرخ جریان فیوز حفاظت موتوری می‌تواند ۱٫۳-۲ برابر جریان عملکرد الکتروموتور باشد وهمچنین باید حتماً دیاگرام جریان عملکرد، راه اندازی و فرکانس الکتروموتور در زمان انتخاب فیوز باید مورد توجه قرار گیرد.
پارامترهای انتخاب فیوز لینک فشارقوی حفاظت موتوری
برای انتخاب و خرید فیوزهای فشار قوی و لینک (موتوری، روغنی) برای محافظت از دستگاه‌ها و تجهیزات موتوری باید حتماً به تمامی وارد زیر توجه کنیم تا بتوانی بهترین فیوز موتوری را خریداری نماییم.

اطلاعات الکتروموتور

-Rated Voltage
-Rated Power
-Power Factor
-Efficiency

اطلاعات سیستم

- طول مدت زمان راه اندازی
- تعداد دفعات راه اندازی در ساعت

اطلاعات فیوز

- ولتاژنامی
- ابعاد و اندازه در تطابق با شرایط محیط نصب
جریان راه اندازی چنانچه مشخص نباشد معمولاً برابر ۶xImenn محاسبه می‌شود.
بررسی جریان نامی الکترو موتور باید کمتر از ۷۰% جریان نامی فیوز باشد در غیر این صورت جریان نامی بالاتر بعدی باید انتخاب شود.

فیوزهای فشار قوی جهت حفاظت ترانسفور ماتورهای ولتاژ (اندازه گیری) PT/VT

اگر چه فیوزهای لینک و فشار قوی قادر به حفاظت موثر از ترانسفور ماتورهای ولتاژ (VT) در صورت بروز مشکل داخلی در آنها نمی‌باشند ولی با توجه به استاندارد VDE0101 فیوزهای لینک جهت جدا کردن از شبکه در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای محدود کردن اثرات جریان خطا باید مورد استفاده قرار گیرند.

مزایای استفاده فیوز فشار قوی جهت حفاظت از بانک‌های خازنی

تقریباً هرجایی که خازن و بانک خازن به شبکه متصل باشد یک جریان پیک اتصال کوتاه وجود دارد. مقدار و مدت زمان این جریان به عوامل زیر بستگی دارد
- سایز خازن‌ها
- فرکانس و ایندوکتانس شبکه
- بسته شدن زاویه عملکرد

برای تحمل هارمونیک‌های بالاتر و کاهش خیزش دما، جریان انتخابی فیوز لینک باید حداقل ۲ برابر جریان نامی بانک خازنی باشد. ولتاژ افزوده گذرا در زمان سوئیچینگ هرگز نباید مورد غفلت واقع شود. ولتاژ نامی فیوز لینک‌ها باید رنج بالاتری (نسبت به بانک خازنی) داشته باشد.

ترکیب گزاری فیوز فشار قوی Fuse Discrimination

ترکیب چند فیوز فشار قوی

در صورت استفاده از فیوزهای فشار قوی در پست‌های منشعب در شبکه با فاصله دور امکان تداخل وجود دارد. در این صورت انتخاب جریان نامی فیوز لینک فشار قوی بالادستی باید با فاکتور ۲ افزایش یابد.

ترکیب فیوزهای سمت فشار قوی با فیوزهای فشارضعیف

جهت جلوگیری از وقفه فیوز فشار قوی در اثر جریان خطا در سمت فشار ضعیف ترکیب فیوزگذاری مطمئن باید رعایت گردد. در این حالت منحنی زمان - جریان فیوزهای هر دو سمت باید مورد مطالعه قرار گیرد. این موضوع وقتی اهمیت پیدا می‌کند که چند فیوز به طور موازی قرار می‌گیرند. فیوز لینک با بالاترین جریان نامی عامل اثرگذار در ترکیب فیوز گذاری است.

ترکیب فیوزهای سمت فشار قوی با کلید فشارضعیف

در این حالت جهت عملیاتی کردن حفاظت خصوصیات زمان جریان فیوز فشار قوی و خصوصیات (منحنی) قطع کلید (Circuit Breaker) باید مورد توجه قرار گیرد. جهت رسیدن به این مطلوب خصوصیات (منحنی) زمان - جریان فیوز HV باید به سطح فشار ضعیف LV تبدیل شده و با منحنی قطع رله کلید (Circuit Breaker) مقایسه گردد. چنانچه فیوزها زودتر از کلید اصلی عمل کنند باید در ترکیب فیوز گذاری (انتخاب فیوز با جریان نامی بالاتر) مطالعه بیشتری انجام پذیرد.

بازرگانی فنی مهندسی برق و صنعت پاوراکسین دارای نمایندگی رسمی فیوزهای فشار قوی، فیوز لینک، فیوز استوانه‌ای، فیوز موتوری، فیوز روغنی و.... در برندهای SIBA، ایفن، AEG، ETI(ای تی‌ای) می‌باشد. برای در یافت مشخصات فنی، کاتالوگ فیوزهای فشار قوی وهمنطور خرید انواع فیوزهای فشار قوی، فیوزهای لینک و ولتاژ بالا همچنین مشاوره 24 ساعته رایگان با مهندسین و متخصصین مجموعه مهندسی پاوراکسین تماس حاصل فرمایید.

تایم کاری از ساعت 9:30 تا 18:30 می‌باشد. به غیر از روزهای جمعه و شنبه که تعطیل است.

راه‌های ارتباطی

دسته بندی مقالات

لینک‌ها

کلیه حقوق این سایت متعلق به پاوراکسین می باشد.