Image

کاربرد خازن چیست؟

زمانی که توسط دوهادی ولتاژ تشخیص داده می شود ، انرژی الکتریکی در خازن جمع شده و این انرژی الکتریکی ، باعث ایجاد نیروی مکانیکی می شود.  برای مثال یک فن نیاز به خازن دارد ، چرا که بتواند انرژی یا همان ولتاژ را ذخیره کرده و به انرژی مکانیکی تبدیل میکند و این امر باعث حرکت تیغه ها می شود.

اگر بارهای مثبت با شارژ کامل + Q بر روی یکی از هادی ها قرار داده شود و مقدار مساوی از بار منفی −Q به هادی دوم منتقل شود ، گفته می شود خازن دارای یک Q است.

یک خازن صفحه موازی ، همانطور که در قسمت A نشان داده شده است ، از دو صفحه رسانا مسطح تشکیل شده است ، هر یک از قسمت A. این صفحات به موازات و از هم جدا شده .

دلیل احتیاج موتور ها به خازن:

یک سری از موتور های  AC تکفاز می باشند و به دلیل نیاز به ایجاد انرژی در سیم پیچ فاز دوم یا همان سیم پیچ کمکی می باشند که این عمر توسط خازن ها انجام پذیر است که بتواند در حین کار موتور یک میدان مغناطیسی دوار ایجاد کند.

ویژگی های خازن درموتور

جلوگیری از سرو صدا

کاهش مصرف انرژی

عدم افت ولتاژ

جلوگیری از گرمای بیش ازحد موتور

مزایای خازن ها چیست؟

در مدارهای DC از خازن ها برای نگه داشتن ولتاژ سیگنال کنترل ، جریان ثابت و موج آزاد استفاده می شود زیرا ولتاژ در داخل خازن نمی تواند به طور ناگهانی تغییر کند ، در این صورت خازن ها با تغییرات ناگهانی مخالفت کرده و سعی میکنند که ولتاژ را ثابت نگه دارد.

آیا فن ها بدون خازن می توانند کار کنند؟

در جواب به این سوال می توان گفت خیر ، چرا که خازن ها انرژی مکانیکی دارند همانطور که در بالا گفته شد یک فن برای حرکت کردن پره های خود نیاز به یک خازن (Capacitor) دارد که آن بتواند انژی الکتریکی را دریافت کرده و آن را به انرژی مکانیکی تبدیل کند و پره های فن را دائم بچرخاند ، به طور ساده تر می توان گفت که خازن (Capacitor) ها دارای شارژ مقناطیسی برای فن ها می باشند که این امر باعث چرخش فن و حرکت آن می شود پس میتوان گفت خازن برای راه اندازی و ادامه کار آن بسیار مهم است.

اگر خازن در فن خراب شود چه اتفاقی رخ می دهد؟

اگر خازن در یک فن خراب شود و آن را عوض نکنیم باعث خرابی سیم پیچ ها می شود چراکه جریان برای سیم پیچ بسیار سنگین خواهد شد. همچنین باعث کاهش سرعت چرخش فن می شود. 

از خازن ها در چه مواردی  استفاده می شود؟

رایج ترین استفاده برای خازن ها ، ذخیره انرژی است. مصارف دیگر خازن ها نظیر تهویه مطبوع ، اتصال سیگنال یا جداشدن ، فیلتر صوتی الکترونیکی و سنجش از دور می باشد. از خازنها به دلیل کاربردهای متنوع ، در صنایع گسترده ای استفاده می شوند و به بخشی اساسی در زندگی روزمره تبدیل شده اند.

خازن برای ذخیره انرژی

خازن ها از اواخر قرن 18 میلادی برای ذخیره انرژی الکتریکی استفاده شده اند. بنیامین فرانکلین اولین کسی بود که عبارت "باتری" را برای مجموعه ای از خازن ها در یک برنامه ذخیره انرژی سکه کرد. خازن های انفرادی به طور کلی انرژی زیادی را در خود جای نمی دهند و فقط برای استفاده از وسایل الکترونیکی انرژی کافی را در هنگام قطع برق موقت یا در صورت نیاز به انرژی اضافی ، انرژی کافی را تأمین می کنند. به عنوان مثال ، خازن های بزرگ در سیستم های صوتی اتومبیل درج شده اند تا در صورت لزوم نیروی اضافی را به تقویت کننده ها وارد کنند.

چرا از خازن برای تهویه برق استفاده می شود؟

یکی از کاربردها ویا ویژگی های مهم خازن ها ، تهویه برق است. خازن ها به ولتاژ های AC اجازه عبور داده و از عبور ولتاژ DC چلوگیری می کنند که این کار باعث تهویه برق می شود. از این اثر برای جدا کردن یا جدا کردن قسمتهای مختلف مدارهای الکتریکی برای کاهش نویز استفاده شده است که می تواند منجر به کاهش کارایی شود. برای خنثی سازی بار استقراری که توسط خطوط انتقال ایجاد می شود ، از خازن ها نیز در پست های برق استفاده می شود.


استفاده خازن به عنوان سنسور

از خازن ها به عنوان سنسور برای اندازه گیری انواع چیزها از جمله رطوبت هوا ، میزان سوخت و فشار مکانیکی استفاده می شود. از دو جنبه خازن برای سنجش کاربردها استفاده می شود: فاصله بین صفحات موازی و ماده بین آنها. اولی برای تشخیص تغییرات مکانیکی مانند شتاب و فشار استفاده می شود. حتی تغییرات دقایقی در مواد بین صفحات می توانند برای تغییر خازن دستگاه کافی باشند ، اثری که هنگام سنجش رطوبت هوا مورد سوء استفاده قرار می گیرد.

خازن برای پردازش سیگنال

خازن ها کاربردهای پیشرفته ای را در فناوری اطلاعات پیدا کرده اند. دستگاه های حافظه دسترسی تصادفی پویا (DRAM) از خازن ها برای نمایش اطلاعات باینری به عنوان بیت استفاده می کنند. دستگاه در هنگام شارژ شدن خازن یک مقدار را می خواند و دیگری در هنگام تخلیه. دستگاه های شارژ (CCDs)  از خازن ها به شکل آنالوگ استفاده می کنند. از خازن ها در رابطه با سلف ها نیز برای تنظیم مدارها به فرکانس های خاص استفاده می شود ، اثری که توسط گیرنده های رادیویی ، بلندگوها و اکولایزرهای آنالوگ سوء استفاده می شود.

دلیل استفاده خازن در موتور های DC

خازن ها در موتور می تواند باعث جلوگیری از گاز های گلخانه ای شود. خازن ثابت تر ولتاژ را نگه می دارد و جریان نویز فرکانس بالا را نزدیک موتور نگه می دارد.

آیا خازن ها می توانند در مصرف برق صرفه جویی کنند؟

خازنها فقط به KWH كمك نمی كنند ، آنها راكتور جریان یا قدرت راكتیو می گیرند. در این بارها ، خازنهای نیرو با بهبود ضریب توان و همچنین کاهش تلفات خط و کابل می توانند صورت حسابهای انرژی را به میزان قابل توجهی صرفه جویی کنند. در بارهای منازل ، هر گونه تلفات در کابل ها و سیم ها ناچیز است ، بنابراین هیچ شکی از کاهش قدرت در این حساب نیست.

خازنهای نیروگاهی در صنایع که بارهای سنگین هستند و ضریب قدرت کم است مجازات می شوند. در این بارها ، خازنهای نیرو با بهبود ضریب توان و همچنین کاهش تلفات خط و کابل می توانند صورت حسابهای انرژی را به میزان قابل توجهی صرفه جویی کنند.

به چه علت خازن بسیار مهم می باشد؟

هانطور که گفته شد خازن ها کاربرد های بسیاری دارند و هرکدام بسیار مهم می باشد. به طور مثال ، خازن ها در مدارهای دیجیتالی مورد استفاده قرار می گیرند تا اطلاعات ذخیره شده در حافظه های بزرگ رایانه در هنگام قطع برق لحظه ای از بین نروند. انرژی الکتریکی ذخیره شده در چنین خازن ها اطلاعات را در هنگام از دست دادن موقت نیرو حفظ می کند. خازن ها به عنوان فیلترها در جهت منحرف کردن سیگنالهای برقی شکننده نقش مهمتری دارند و از این طریق از آسیب رساندن به اجزای حساس و مدارهای ناشی از موج الکتریکی جلوگیری می کنند. در این صورت می توان گفت که خازن ها دارای کاربرد بسیار مهمی دارند.

چگونگی کاهش نویز توسط خازن ها؟

برای کاهش نویز در مدار از خازن های جداشدنی استفاده می کنند چرا که خازن (Capacitor) جداشدنی خازنی است که برای جدا کردن بخشی از یک شبکه الکتریکی (مدار) از قسمت دیگر استفاده می شود. نویز ناشی از سایر عناصر مدار از طریق خازن (Capacitor) قطع شده و تأثیر آن بر بقیه مدار را کاهش می دهد.

فروشگاه فنی مهندسی برق و صنعت  پاوراکسین با دارا بودن بهترین مهندسین و مجرب ترین متخصصین در عرصه برق و صنعت ، قادر به ارائه مشاوره رایگان برای انتخاب و خرید انواع خازن ها برای برطرف کردن نیاز های شما عزیزان می باشد. برای خرید و مشاوره خازن های DC از این فروشگاه با شماره های زیر تماس حاصل فرایید.

 

جهت مشاهده فروش ویژه انواع خازن های گازی، خازن های کولری، خازن های ضریب فشار و خازن های روشنایی مارا در صفحات اجتماعی دنبال نمایید.

تایم کاری از ساعت 9:30 تا 18:30 می‌باشد. به غیر از روزهای جمعه و شنبه که تعطیل است.

راه‌های ارتباطی

دسته بندی مقالات

لینک‌ها

کلیه حقوق این سایت متعلق به پاوراکسین می باشد.