Image
شارژر باتری اتو ماتیک خودرویی

شارژر باتری اتوماتیک چیست؟

به وسیله ای که توانایی تزریق انرژی به باتری‌های قابل شارژ که از طریق جریان الکتریکی به داخل باتری انجام می‌شود را اصطلاحاً شارژر باتری گفته می‌شوند. ساختار شارژها به چند دسته تقسیم می‌شوند شارژهای اتوماتیک (هوشمند) و شارژرهای معمولی. شارژرهای هوشمند توانایی این رو دارند که در هنگام تکمیل شدن شارژ و یا انرژی درونی باتری جریان ورودی به باتری را کنترل و آن را قطع نمایند که این یکی از مزایای شارژر باتری می‌باشد چون دیگر کاربر نیاز به قطع و وصل کردن جریان ندارد و همین عمر باعث افزایش طول عمر باتری و همین‌طور شارژر می‌گردد.

شارژرهای صنعتی بر اساس دو ویژگی جریان و ولتاژ DC خروجی تعریف می‌شوند، طبق این دو مشخصه توان خروجی شارژرها مشخص می‌شود که شامل شارژرهای با توان کم و با توان زیاد هستند. در حقیقت همه شارژرهای با توان کم، برق ورودی آن‌ها تک‌فاز و برای شارژرهای با توان زیاد برق ورودی آن‌ها سه‌فاز است؛ در نتیجه قیمت شارژر صنعتی باطری با یکدیگر متفاوت است.

شارژر باتری‌ها همانطور که در بالا نیز ذکر شد از نظر ساختار مداری به دو نوع دسته تقسیم می‌شوند.

دسته اول شارژر باتری ترانس (با کنترل تریستوری)

دسته دوم شارژر باتری بدون ترانس (با کنترل سوئیچینگ)

نحوه انتخاب شارژر باتری اتوماتیک خودرو

برای انتخاب شارژر باتری اتوماتیک اتوموبیل مناسب باید به چند پارامتر توجه کنیم اول باید بدانیم باتری موجود ما چند آمپر می‌باشد و از چه نوع باتری هست به طور مثال: باتری خودرویی 75 آمپر یا باری یوپی‌اس 45 آمپر بعد از بدست اوردن جریان باتری می توانیم شارژر باتری مورد نیاز خود را با توجه به جریان باتری و ولتاژ آن انتخاب نماییم

از شارژر باتری اتوماتیکخودرویی 2 آمپر بیشتر استفاده می‌شود یا 10 آمپر

روش‌های زیادی برای شارژ باتری سواری وجود دارد، به‌علاوه تعداد بی‌شماری از شارژرهای اتوماتیک خودرویی برای انتخاب. با این ‌وجود، یکی از متداول‌ترین سوالاتی که از فروشندگان شارژر باتری اتوماتیک می‌شود بدین‌ گونه بوده که بهتر است از شارژر باتری اتوماتیک خودرویی با جریان پایین استفاده کنیم یا (2 الی 5 آمپر) یا با جریان بالا (10 الی 15 آمپر)

انتخاب جریان شارژر باتری خودرویی به زمان شارژ باتری اتوماتیک یا هوشمند بستگی دارد اما باید به نوع باتری برای شارژ دقت شود.

تعیین اینکه آیا از شارژر 2 آمپر یا 10 آمپر استفاده کنید به شما کمک می‌کند تا زمان شارژ باتری را دقیق پیش‌بینی کنید، اما این تنها عامل نیست. ظرفیت باتری و نوع آن نیز نقش زیادی در محاسبه زمان شارژ دارد.

در مورد باتری خودرو، یک قانون کلی است که آنها را با استفاده از هر چیزی که بیش از 20 آمپر باشد، سریع شارژ نکنید. به‌طورکلی شارژ کند با استفاده از شارژرهای 10 آمپر یا کمتر بهتر است. این به این دلیل است که شارژ سریع مکرر باتری خودرو ممکن است منجر به شارژ بیش از حد شود و عملکرد آن را به شدت کاهش دهد. به طور ساده‌تر می‌توان گفت برای باتری‌های خودرویی بهتر است از شارژرهای 10 آمپر و یا 15 آمپر استفاده شود و برای باتری‌های ژنراتوری آمپر بالا از شارژرهای صنعتی جریان بالا استفاده کنیم.


مقالات مرتبط


چگونگی محاسبه زمان شارژ باتری اتومبیل

با ذکر یک مثال می‌توان گفت: شارژر باتری اتوماتیک 2 آمپری حدوداً 38 ساعت زمان می‌برد تا یک باتری 75 آمپری را شارژ کند این زمان برای شارژ باتری بسیار زیاد است آسیبی به باتری و یا شارژر نمی‌رسد اما بهتر است از شارژری با جریان بالاتر مثلاً 10 آمپر استفاده کتیم تا بتونیم زمان شارژ رو کاهش بدیم شارژر باتری اتوماتیک 10 آمپر می‌تواند طی 7 ای 8 ساعت باتری 75 آمپری را شارژ نماید. برخی هستند که شارژ آهسته را ترجیح می‌دهند زیرا شارژ سریع می‌تواند منجر به شارژ بیش از حد و کمانش صفحات باتری شود. همچنین، این نرخ‌های شارژ فقط شرایط ایدئال هستند، شرایطی که همه چیز عالی پیش می‌رود. با این حال، محاسبه زمان واقعی شارژ بسیار پیچیده‌تر از خرد کردن اعداد ساده است. در واقع بستگی به مواد باتری، قابلیت اطمینان شارژر و میزان شارژ فعلی باتری دارد.

دلایل مراقب بودن هنگام شارژ و حمل باتری

با این حال، این مهم است: شما همیشه باید در هنگام شارژ یا حمل باتری از وسایل محافظ استفاده کنید. عینک ایمنی، آستین‌های محافظ و دستکش‌های لاتکس برای محافظت از چشم‌ها و پوست شما در برابر برق گرفتگی تصادفی و مواد خورنده‌ای که ممکن است از باتری نشت کنند، ضروری هستند.

تعیین ظرفیت باتری از طریق زمان ذخیره انرژی آن

با این حال، این مهم است: شما همیشه باید در هنگام شارژ یا حمل باتری از وسایل محافظ استفاده کنید. عینک ایمنی، آستین‌های محافظ و دستکش‌های لاتکس برای محافظت از چشم‌ها و پوست شما در برابر برق گرفتگی تصادفی و مواد خورنده ای که ممکن است از باتری نشت کنند، ضروری هستند. اولین قدم برای تعیین زمان واقعی شارژ، بررسی ساعات آمپر باتری است. این کار ابتدا با کشف ظرفیت ذخیره سازی آن انجام می‌شود که ممکن است در راهنمای سازنده یا دفترچه راهنمای کاربر باتری موجود باشد.

شما می‌توانید میزان آمپر ساعت باتری را با ضرب ظرفیت ذخیره در 0.6 به دست آورید. به عنوان مثال، اگر ظرفیت ذخیره 100 دقیقه باشد، 100 ضرب در 0.6 برابر 60 است. این بدان معناست که باتری شما 60 آمپر ساعت دارد

چگونه ولتاژ مدار باتری بدون شارژ رو به دست بیاوریم؟

ولتاژ مدار باز به معنای درجه ولتاژ باتری در حالت "صفر بار" یا هنگامی که به هیچ مداری وصل نیست است. این را می‌توان به راحتی با ولت متر اندازه گیری کرد. با این حال، قبل از اندازه گیری باید مطمئن شوید که باتری را شارژ نمی‌کنید. پس از دریافت درجه ولتاژ، به لیست زیر مراجعه کنید تا بسته به نوع، میزان شارژ باتری خود را تعیین کنید. درجه ولتاژ در سمت چپ مربوط به حالت شارژ در ستون راست آمپر باتری مشخص است.

جریان باتری‌ها و ولتاژهای خروجی بر اساس باتری های سیلد اسید 

12.60تا12.70 ولت 100 آمپر
12.40 ولت 75 آمپر
12.20 ولت 50 امپر
12.00 ولت 25 امپر
11.80 ولت 0

جریان باتری‌ها و ولتاژهای خروجی بر اساس باتری های ژل

12.85 تا 12.95 ولت 100 آمپر
12.65 ولت 75 آمپر
12.35 ولت 50 آمپر
12.00 ولت 25 آمپر
11.80 ولت 0

جریان باتری‌ها و ولتاژهای خروجی بر اساس باتری های AGM

12.80 تا 12.90 ولت 100 آمپر
12.60 ولت 75 آمپر
12.30 ولت 50 آمپر
12.00 ولت 25 آمپر
11.80 ولت 0

به عنوان مثال، شما باطری سربی اسید سربی خود را اندازه گیری کردید و متوجه شدید که ولتاژ آن 12.20 است. سپس این بدان معناست که باتری در حال حاضر 50 درصد شارژ دارد.

حال، با توجه به مثال قبلی ما که ظرفیت باتری 60 آمپر ساعت است، نتیجه می‌شود که باتری مورد نظر در حال حاضر 30 آمپر ساعت دارد - به هر حال 50 درصد از 60 آمپر ساعت 30 آمپر ساعت است.

این بدان معناست که برای شارژ کامل باتری به حداقل 30 آمپر ساعت بیشتر نیاز دارید. اما این همه ماجرا نیست. شما همچنین به مقاومت داخلی باتری نیاز دارید، بنابراین باید حدود 20 درصد از میزان شارژ مورد نیاز را به عنوان آمپر ساعت اضافی قرار دهید.

30 آمپرساعت ضرب در 0.2 (20 درصد) 6 آمپرساعت است. این مقدار را به میزان شارژ مورد نیاز اصلی اضافه کنید و 36 آمپرساعت دریافت خواهید کرد. این مقدار آمپر ساعت است که در واقع برای شارژ باتری در مثال ما نیاز دارید.

چرا باید دمای باتری در هنگام شارژ در نظر گرفته شود؟

در حین شارژ، باید گفت که باید مطمئن شوید که باتری شما در سطوح دمای ایمن است. گرمای بیش از حد ممکن است نشان دهنده وجود مشکل در مدار باشد، بنابراین اگر با گرمای بیش از حد روبرو هستید، ممکن است بخواهید سیم‌های معیوب و موارد مشابه را بررسی کنید.

گرچه کمی گرما طبیعی است و انتظار می‌رود که باتری شما در طول کل فرایند شارژ کمی گرم شود. اما پس از زمان محاسبه شده شارژ، باید مطمئن شوید که باتری شما حداقل تا دمای اتاق خنک می‌شود. دلیل اصلی توجه به دمای شارژ این است که اگر باتری بیش از حد شارژ شود و شما با توجه به تمام نکات فوق شارژری اشتباه برای باتری انتخاب کرده باشید باعث می‌شود که باتری در حال شارژ در دمای بالا قرار گیرد و باعث آسیب رسانی به باتری و همین‌طور شارژر باتری می‌شود که این عمر اگر به طول بیانجامد می‌تواند باعث منفجر شدن باتری شود. به همین سبب باید دمای باتری در حال شارژ را چک کنیم

نکات مهم برای تعمیر و نگهداری باتری

چگونه می‌توانیم از طول عمر مفید باتری خود به خوبی استفاده کنیم؟ ما در این مقاله سعی داریم شما عزیزان را با نحوه عملکرد شارژر باتری و چگونگی عملکرد باتری آشنا سازیم با توجه به نکات ذکر شده شما عزیزان می‌توانیم از بیشترین طول عمر باتری خود استفاده کنید و همچنین با توجه به این نکات می‌توانید عمر شارژر باتری خود را افزایش دهید.

قبل از تنظیمات واقعی برای شارژ باتری، سطح الکترولیت آن را بررسی کنید. اگر باتری نیاز به شارژ الکترولیت دارد، قبل از اینکه مراحل شارژ را ادامه دهید، باید این کار را انجام دهید.

همچنین پایانه‌ها و پایه‌های باتری به طور مرتب نیاز به تمیز کردن دارند. اگر می‌بینید که باتری شما به این نیاز دارد، شاید بهتر باشد این کار را قبل از شارژ انجام دهید.

وقتی باتری را در حالت شارژ قرار دهید و در حدود 3 تا 4 آمپر شارژ داشته باشید، می‌توانید باتری را در ماشین بگذارید.

با این حال، در صورت نصب دینام، باتری باید قطع شود. برخی از مدل‌های دینام ممکن است در فرایند شارژ آسیب ببینند.

نتیجه‌گیری:

با مطالعه دقیق مطالب فوق باید متوجه شده باشید که چگونه می‌توانید جریان باتری را دست آورده و چگونه محاسبه کنید که برای باتری شما چه شارژری با چه ولتاژ و جریانی متناسب می‌باشد تا بتواند در زمان درخواستی شما باطری موردنظر شارژ شود. همین‌طور در این مقاله شرح دادیم که با جداول پیشنهادی می‌توانید برای انواع باتری‌ها بهترین شارژر باتری با ولتاژ مناسب را انتخاب نمایید.

در مقالات بعدی می‌خواهیم شما عزیزان را با چگونگی ساخت یک شارژر باتری اتوماتیک 10 آمپر آشنا سازیم.

فروشگاه برق و صنعت پاور اکسین بادارا بودن مهندسین و متخصصین دارای شارژر باتری‌های خودرویی تک‌فاز و سه‌فاز می‌باشد. تیم مهندسی پاور اکسین دارای انواع شارژر باتری‌های سوئیچینگ و ترانسی با آمپرهای 10، 20، 30، 35، 45، 60 آمپر می‌باشد. جهت خرید شارژر باتری خودرویی و مشاوره رایگان با مهندسین و متخصصین برق و صنعت پاور اکسین تماس حاصل فرمایید.

برای اطلاعات روزانه از قیمت و مشخصات شارژر باتری خودرویی اتوماتیک ما را در صفحات اجتماعی دنبال نمایید.

تایم کاری از ساعت 9:30 تا 18:30 می‌باشد. به غیر از روزهای جمعه و شنبه که تعطیل است.

راه‌های ارتباطی

دسته بندی مقالات

لینک‌ها

کلیه حقوق این سایت متعلق به پاوراکسین می باشد.