Image
 تفاوت منبع تغذیه و کانورتر

برای این که بتونیم تشخیص بدیم که منبع تغذیه و کانورتر با هم چه تفاوت‌هایی دارند اول باید به سراغ مطالعه تعریف هر یک از آن‌ها برویم و درباره منبع تغذیه ولتاژ سوئیچینگ و همچنین کانورترها تحقیق کنیم تا آن‌ها را بیشتر بشناسیم و همچنین با کاربرد هر یک از آن‌ها آشنا شویم.

منبع تغذیه ولتاژ چیست؟

در مقالات گذشته درباره منبع تغذیه‌های ولتاژ به طور کامل توضیح دادیم و هر کدام آن‌ها را تعریف کردیم اما در این جا نیز برای این که بتوانیم به تفاوت‌های منبع تغذیه و کانورتر پی ببریم یک خلاصه‌ای را مطرح می‌کنیم.

منبع تغذیه چیست؟ منبع تغذیه دستگاه الکتریکی می‌باشد که توانایی فراهم کردن بار را دارد. منبع تغذیه یا به انگلیسی Power Supply دارای عملکرد تبدیل انرژی الکتریکی را برعهده دارد.

به زبان ساده‌تر می‌توان کفت منبع تغذیه‌ها یا همان پاور ساپلای انرژی را از مولدهای الکتریکی دریافت و آن‌ها تبدیل به ولتاژ، جریان و فرکانس مورد نیاز مصرف کننده می‌کنند. همان طور که از تعریف‌ها مشخص می‌باشد منابع تغذیه ولتاژ دارای یک ورودی Input و یک یا چندین خروجی output می‌باشند.

منبع تغذیه دارای انواع مختلفی دارد که هرکدام دارای کارایی‌های متفاوتی هستند ما در مقالات گذشته در باره منبع تغذیه یا پاورساپلای سوئیچینگ و ترانسی به طور کامل صحبت کردیم و در این جا می‌خواهیم با انواع منبع تغذیه ولتاژ آشنا شویم.

انواع منبع تغذیه از نظر شکل ساختاری

ο منبع تغذیه آزمایشگاهی  

ο منبع تغذیه بدون قاب (Open frame power supply)

ο منبع تغذیه مجتمع (integrated power supply) یا فلزی

ο آداپتور یا منبع تغذیه خارجی (external power supply)

ο منبع تغذیه DC

ο منابع تغذیه سوئیچینگ

UPSο

ο منابع تغذیه ولتاژ بالا (high voltage power supply):

ο منابع تغذیه جریان بالا

برای این که بتوانیم بهتر به کاربرد منبع تغذیه‌ها پی ببریم بعضی از آن ها را باز می‌کنیم و در مورد آن‌ها مطالعه می‌کنیم تا با کاربرد و مزایا و همچنین معایب آن‌ها آشنا شویم.

منبع تغذیه DC

منبع تغذیه‌ها در بعضی از مواقع نیازمند جریان بالایی هستند و برای کاهش آن ولتاژها نیاز به منبع تغذیه AC به DC نیاز داریم که این نوع منبع تغذیه‌ها و یا پاورساپلای‌ها برق شهری را دریافت می‌کنند و آن را به ولتاژ DC تبدیل می‌کنند.

منبع تغذیه سوئیچینگ

نام دیگر منبع تغذیه‌های سوئیچینگ SMPS می‌باشد این نوع منبع‌ها می‌توانند توان و همچنین گرما، اندازه و وزن دستگاه ها را کاهش دهند و هم چنین دارای مزایای زیادی هستند و در صنعت برق پرفروش می‌باشند این نوع منبع تغذیه‌ها را برای کامپیوترها، تقویت کننده‌های توان، تلویزیون، درایو موتور DC و . ... استفاده می‌کنند

طبق تعریف، یک منبع تغذیه سوئیچینگ (SMPS) نوعی منبع تغذیه است که از روش‌های سوئیچینگ مبتنی بر نیمه‌هادی برای رسیدن به ولتاژ خروجی مطلوب استفاده می‌کند. یک مبدل سوئیچینگ پایه از یک بخش سوئیچینگ توان و یک مدار کنترل تشکیل شده است. بخش سوئیچینگ توان، تبدیل توان را از ولتاژ ورودی  VINVIN مدار به ولتاژ خروجی VOUTVOUT انجام می‌دهد که فیلتر خروجی نیز دارد.

مزیت اصلی منبع تغذیه سوئیچینگ بازده بالاتر آن در مقایسه با رگولاتورهای خطی استاندارد است. عنصر اصلی در رسیدن به این بازده یک ترانزیستور (یا ماسفت) است که بین دو وضعیت اشباع (ON) و قطع (OFF) سوئیچ می‌کند و موجب اتلاف توان کمتری می‌شود. وقتی ترانزیستور سوئیچینگ کاملاً ON باشد و جریان را هدایت کند، افت ولتاژ آن حداقل خواهد بود و هنگامی که کاملاً OFF شود جریانی از آن عبور نخواهد کرد. بنابراین، ترانزیستور شبیه یک سوئیچ یا کلید ایدئال عمل می‌کند

کاربرد منبع تغذیه

منابع تغذیه در صنایع برق بسیار زیاد پرفروش می‌باشد چرا که دارای کاربری زیادی برای دستگاه‌های صنعتی دارد و باید حتماً از آن‌ها استفاده شود در اینجا می‌خواهیم چند نمونه از کاربردهای آن‌ها را برسی کنیم.

وسایل برقی (بخش اصلی تمام وسایل برقی، منبع تغذیه است که ولتاژ موردنیاز وسیله را از طریق منبع اصلی تأمین می‌کند.)

کامپیوترها (منبع تغذیه کامپیوترهای مدرن، از نوع مد سوئیچ است که ولتاژ AC منبع اصلی را به رنج‌های متنوعی از ولتاژ DC تبدیل می‌کند.)

 جوشکاری (جوشکاری قوسی از انرژی برق برای ذوب فلز و اتصال آن استفاده می‌کند که توسط منبع تغذیه جوشکاری کار می‌کند که می‌تواند DC یا AC باشد.)

 هواپیما (هر دو مدل سیستم هواپیمای تجاری و نظامی نیازمند منبع تغذیه DC به DC یا AC به DC دارند که به‌وسیله آن انرژی را به ولتاژهای قابل‌استفاده تبدیل کند.)

 اتوماسیون (حمل‌ونقل، خطوط تولید، readerهای بارکد، دوربین‌ها، موتورها، پمپ‌ها و … همگی نیازمند منبع تغذیه هستند.)

فروشگاه فنی مهندسی برق و صنعت پاور اکسین دارای انواع منبع تغذیه‌های سوئیچینگ در انواع برندهای معتبر جهان می‌باشد شما می‌توانید انواع منبع تغذیه AC به DC در تمامی رنج ها را از ما با ارزان‌ترین قیمت تهیه نمایید. مهندسین و متخصصین فروشگاه برق و صنعت پاوراکسین به صورت 24 ساعته پاسخ گوی شما عزیزان می‌باشند جهت خرید منبع تغذیه سوئیچینگ و در یافت لیست قیمت منبع تغذیه‌ها با ما تماس حاصل فرمایید.

برای مشاهده انواع منبع تغذیه ولتاژ و دریافت قیمت و زمان های فروش ویژع برای منبع تغذیه سوئیچینگ مارا دنبال نمایید.

تایم کاری از ساعت 9:30 تا 18:30 می‌باشد. به غیر از روزهای جمعه و شنبه که تعطیل است.

راه‌های ارتباطی

دسته بندی مقالات

لینک‌ها

کلیه حقوق این سایت متعلق به پاوراکسین می باشد.