Image
بانک خازنی چیست؟

چرا ما باید بانک خازنی بسازیم و یا از بانک‌های خازنی استفاده کنیم. امروزه به دلیل نوسانات قیمت برق و بالارفتن

 نرخ برق شما می‌توانید با ساخت بانک خازنی از شر قبض‌های سرسام‌آور برق خلاص شوید. همان‌طور که می‌دانید بانک خازنی در بیشتر واحدهای صنعتی هم از نظر توان اکتیو یعنی مفید و هم ازنظر توان راکتیو یعنی غیرمفید استفاده می‌شود و ازآنجایی‌که شبکه برق تنها توان مفید را در اختیار ما قرار می‌دهد اگر بخواهیم از شبکه برق توان راکتیو را هم دریافت کنیم چون جریان بیشتری از اداره برق دریافت می‌کنیم باید هزینه بیشتری هم پرداخت کنیم؛ به همین دلیل با مبلغ زیادی قبض برق مواجه خواهیم شد.

در این جا می‌توان کفت بانک‌های خازنی به کمک شبکه‌های برق میایند و در زمانی که شبکه برق خروجی مفیدی را به ما نمی‌دهد بانک‌های خازنی وارد عمل شده و جریان مفید را در اختیار ما قرار می‌دهند و همین مسئله موجب می‌شود که شبکه برق مجبور به فراهم‌کردن توان راکتیو نباشد.

مطالب فوق چکیده‌ای از کاربرد بانک‌های خازنی می‌باشد اما ما می‌خواهیم با اجزای تشکیل دهنده بانک خازنی، مراحل نصب و راه‌اندازی بانک خازنی و همین‌طور انواع بانک‌های خازنی آشنا شویم و در باره آن‌ها مطالعه کنیم پس با ما همراه باشید تا بیشتر درباره بانک‌های خازنی تحقیق و پژوهش کنیم.

به زبان ساده‌تر برای تعریف بانک خازنی می‌توانیم بگوییم کار بانک خازنی ذخیره و همچنین هموار سازی سطح انرژی الکتریکی و همچنین تنظیم جریان انرژی می‌باشد. بانک خازنی تشکیل شده از چندین خازن می‌باشد که به صورت سری و یا موازی به هم متصل شده‌اند. فرمول ظرفیت خازن به این شکل است که افزایش تعداد خازن‌ها در یک بانک باعث افزایش ظرفیت انرژی ذخیره شده بر روی دستگاه می‌شود. در اصل بانک خازن یکی از انواع تابلو برق‌ها بوده که مورد استفاده کارخانه‌ها، واحدهای صنعتی و مسکونی و به طور کلی مصرف کنندگان برق می‌باشد.

برای این که بتونیم بهتر بانک خازنی را بشناسیم و عملکرد آن را برسی کنیم باید بدانیم که توان شبکه برق به دو دسته مصرف می‌گردد.

مفید و غیر مفید (اکتیو و یا راکتیو)

به طور مثال زمانی که برق‌های منزل روشن می‌باشد و یا لباس‌شویی در حال شستن لباس است و به‌طورکلی انرژی برق مصرف می‌شود یعنی ما در حال ساخت توان اکتیو از شبکه می‌باشیم.
بسیاری از دستگاه‌ها با نوع دیگری از انرژی که توان راکتیو هستند کار می‌کنند. واحدهای صنعتی علاوه بر توان اکتیو از توان غیر مفید هم استفاده می‌کنند.
اگر توان غیرمفید را از شبکه برق بخواهیم به دلیل استفاده از جریان انرژی موجود در اداره برق، باید هزینه بیشتری به اداره برق پرداخت کنیم.

اجزای بانک خازنی

خوب حالا که کاملاً با کاربرد و همچنین کارایی بانک خازنی به طور کامل آشنا شدیم می‌خواهیم به اجزای داخلی بانک خازنی بپردازیم و در رابطه با آن‌ها مطالعه کنیم.

بانک‌های خازنی بر اساس کاربری که دارد اجزای داخلی آن‌ها متفاوت می‌باشد. اما در کل اجزای داخلی بانک خازنی نظیر:

تابلو برق، خازن سه‌فاز، رگولاتور بانک خازنی، کنتاکتور خازنی، کلید ورودی، کلید فیوز، فیلتر هارمونیک، شینه، کلید گردان و … می‌باشند.

چرا از بانک خازنی استفاده می‌کنیم

  1. اصلاح ضریب توان که باعث کاهش خسارات و صرفه جویی در مصرف برق می‌شود.
  2. جبران افت ولتاژ، تنظیم ولتاژ و ثابت نگه داشتن آن به دلیل جلوگیری از آسیب دیدن دستگاه‌ها
  3. کاهش سطح مقطع سیم به دلیل کاهش مصرف توان راکتیو
  4. کاهش هزینه برق مصرفی

نصب و راه اندازی بانک خازنی

همان طور که می‌دانید سیستم‌های برقی و یا تجهیزات الکتریکی زمانیکه به درستی نصب گردند کاربری مفیدی برای ما خواهند داشت. بانک خازن نیز در زمانی توان مفید را به ما خروجی می‌دهد که به درستی طراحی و همچنین راه اندازی و نصب گردد. در این صورت می‌توان گفت نصب و راه اندازی بانک خازنی بسیار زیاد مورد اهمیت می‌باشد و همچنین باید نصب بانک خازنی طبق مراحل و ترتیب خاصی صورت گیرد و در تشکیل مشکل در نصب امکان به‌وجودآمدن اشکال در سیستم بسیار زیاد می‌باشد. در این جا به مراحل و راه‌های نصب بانک خازنی به طور کامل و ترتیب مناسب اشاره کردیم تا بتوانید به راحتی بانک خازنی را نصب و همچنین آن را راه‌اندازی نمایید.

ترتیب طریقه نصب بانک خازنی

کنترل محل نصب
کنترل اتصال صحیح ترانس جریان
تنظیم و راه‌اندازی رگولاتور
تست نهایی و بهره برداری

البته قابل ذکر است که برای نصب بانک‌های خازنی به دلیل وجود خطرات زیاد باید از افراد دوره دیده و ماهر استفاده کنید چرا که در تابلوهای بانک خازنی ولتاژ خطرناکی وجود دارد که بی احتیاطی می‌تواند موجب خسارات جانی شود به همین دلیل بهتر است از متخصص نصب بانک خازنی برای نصب و راه اندازی انواع بانک‌های خازنی استفاده شود.

برای راه اندازی و همچنین نصب بانک خازنی اقداماتی لازم است از قبیل:

  • برای اتصال خازن به تأسیسات قدرت باید مسائل مربوط به قطع برق، اتصال زمین، لاک کردن کلیدها و … به همراه کسب مجوزها طبق قوانین منطقه‌ای انجام شود.
  • تجهیزات باید دارای اتصال زمین باشند.
  • هرگز تجهیزات نزدیک مایعات یا محیط‌های مرطوب این چنین نصب نشوند.
  • از اتصال برق به تجهیزات آسیب‌دیده خودداری شود.
  • از باز بودن محفظه‌های تهویه اطمینان حاصل شود.
  • نکات مربوط به راه اندازی بانک خازن باید توسط فرد متخصص و حرفه‌ای انجام گردد.

مقالات مرتبط


انواع بانک خازنی

ما دارای انواع بانک‌های خازنی با کاربری‌های مختلفی می‌باشیم نظیر:

بانک‌های خازنی روی تیر (هوایی)

بانک خازن فوق فشارقوی

بانک خازنی درون تابلو

بانک‌های خازنی ثابت

بانک‌های خازنی در سمت فشار ضعیف ترانس

بانک‌های خازنی در سمت فشارقوی ترانس

بانک‌های خازنی سیار

بانک‌های خازنی روی تیر (هوایی)

این نوع بانک‌های خازنی مانند سیستم‌های توزیع توان بر روی تیر برق نصب می‌گردند و قطعات بر روی یک سکو روی تیر سوار می‌شود و همین‌طور اتصالات توسط کابل‌های روکش‌دار انجام می‌گردد.

بانک خازن فوق فشارقوی

معمولاً بانک‌های خازن در سطح فوق فشارقوی برای اتصال حجم توان از نیروگاه‌های دوردست به مصرف کننده‌ها تولید می‌شوند. این خطوط طویل افت ولتاژ زیادی در هنگام اوج مصرف به همراه دارند و در این صورت بانک خازن جهت تأمین توان مفید یا راکتیو در این خطوط استفاده می‌شود.

بانک خازنی درون تابلو

در صورتی که بانک خازنی در پست‌های صنعتی و یا حتی مکان‌های کوچک و همچنین سربسته نصب گردد، داخل باکس فلزی قرار می‌گیرد. این یونیت‌ها فضای بسیار کمی را اشغال می‌کنند و همچنین خیلی کم به تعمیرات نیازمند می‌باشند. چرا که این خازن‌ها در شرایط سخت محیطی مثل حرارت، رطوبت و … قرار نداشته و در این صورت می‌توان گفت بیشتر عمر می‌کنند.

بانک‌های خازنی ثابت

در سطح توزیع و برای بارهای اضافی، توان راکتیو مورد نیاز همیشه ثابت است. در این مواقع از بانک خازن ثابت استفاده می‌شود. بعضی اوقات این بانک‌ها همراه بار، سوئیچ می‌شوند. اگر بار همواره و به طور شبانه روزی در مدار باشد نیاز به خاموش و روشن کردن بانک نیست.

بانک‌های خازنی در سمت فشار ضعیف ترانس

این نوع بانک‌ها از انواع بانک خازن بوده که در نزدیکی بار مصرف شده تا توان راکتیو مورد نیاز را تأمین کند. در سیستمی که تجهیزات متعددی نیاز به توان راکتیو دارند، توان راکتیو بسته به نوع بار نوسان می‌کند.

بانک‌های خازنی در سمت فشار قوی ترانس

این نوع از انواع بانک خازن، مانند نصب در سمت فشار ضعیف ترانس می‌تواند توان راکتیو مدار را تأمین کند. بسته به نیاز، با توان راکتیو مدار می‌توان بانک را خاموش و روشن کرد و از اضافه ولتاژ جلوگیری نمود.

بانک‌های خازنی سیار

یکی دیگه از انواع بانک‌های خازن بانک‌های خازنی سیار می‌باشند که به این نوع بانک‌ها بانک‌های موبایل نیز گفته می‌شود. ما گاهی نیاز مندیم تا خازن‌های شانت در سیستم توزیع نصب گردد تا بتوانیم مشکل اضافه بار را حل نماییم و همچننین تجهیزات سیستم را نهایی سازیم در این نوع مواقع باید از بانک‌های خازن موبایلی و یا بانک خازن سیار استفاده کنیم. توجه نمایید که بانک خازن موبایلی و یا سیار به صورت یونیت‌های تکفاز ویا بونیت های سه‌فاز در بازار موجود و عرضه می‌گردد.

پرفروش‌ترین بانک خازن

در این قسمت می‌خواهیم با برخی از خازن‌های محبوب و یا پر فروش در بازار آشنا شویم و مدل‌های آن‌ها را به شما عزیزان معرفی نماییم.

بانک خازن اتوماتیک، آماده نصب،25 آمپر تک‌فاز
بانک خازن اتوماتیک، آماده نصب،63 آمپر تک‌فاز
بانک خازن اتوماتیک، آماده نصب،200 آمپر سه‌فاز
بانک خازن اتوماتیک، آماده نصب،100 آمپر سه‌فاز
بانک خازن اتوماتیک، آماده نصب، 25 تا 63 آمپر سه‌فاز
بانک خازن اتوماتیک، آماده نصب،45 آمپر تک‌فاز

از این نوع بانک‌های خازنی جهت مصارف خانگی، تجاری، و همچنین صنایع سبک استفاده می‌کنند.

فروشگاه فنی مهندسی برق و صنعت پاوراکسین قادر به طراحی و ساخت انواع بانک‌های خازنی می‌باشد و البته دارای انواع بانگ‌های خازنی آماده برای نصب در برترین برندهای جهانی می‌باشد جهت دریافت لیست قیمت بانک خازن و یا خرید بانک خازن با مهندسین و متخصصین مشاور فروش بانک خازن مجموعه پاوراکسین تماس حاصل فرمایید.

تایم کاری از ساعت 9:30 تا 18:30 می‌باشد. به غیر از روزهای جمعه و شنبه که تعطیل است.

راه‌های ارتباطی

دسته بندی مقالات

لینک‌ها

کلیه حقوق این سایت متعلق به پاوراکسین می باشد.