Image
مولتی متر چیست و چه کاربردی دارد؟

مولتی متر که ب آن اهم متر و یا ولت متر نیز گفته می شود، یک تستر دستی برای تست وهمچنین برای اندازه گیری ولتاژالکتریکی،جریان،آمپر، مقاومت و غیره استفاده می شود. مولتی مترها در نسخه های آنالوگ و دیجیتال وجود دارند و برای همه موارد از آزمایشات ساده مانند اندازه گیری ولتاژ باتری گرفته تا تشخیص خطاها و تشخیص های پیچیده مفید هستند. آنها یکی از ابزارهای مورد استفاده برق برای عیب یابی مشکلات الکتریکی در موتورها ، لوازم خانگی ، مدارها ، منبع تغذیه و سیستم های سیم کشی هستند.

مولتی متر های آنالوگ uni-t

 یک مولتی متر آنالوگ بر اساس میکرومتر (دستگاهی برای اندازه گیری آمپراژ یا جریان) ساخته شده است و دارای یک سوزن است که در مقیاس مدرج حرکت می کند. مولتی مترهای آنالوگ نسبت به مولتی متر های دیجیتال قیمت کمتری دارند اما خواندن دقیق آن برای برخی از کاربران دشوار می باشد همانطور می توان گفت که مولتی مترهای آنالوگ معمولاً در هنگام استفاده به عنوان ولت متر به اندازه کنتورهای دیجیتال دقیق نیستند. با این حال ، مولتی مترهای آنالوگ برای تشخیص تغییرات ولتاژ آهسته بسیار مناسب هستند ، زیرا می توانید سوزن را که روی مقیاس حرکت می کند مشاهده نمایید. تسترهای آنالوگ زمانی که به عنوان آمپرمتر تنظیم می شوند ، به دلیل مقاومت کم و حساسیت بالا ، با مقیاس های 50 میکرومتر (50 میکرو آمپر) استثنایی می باشند.

مولتی متر های دیجیتال uni-t

مولتی متر دیجیتال نوعی از متداول ترین نوع موجود در بازار می باشند . مولتی متر های دیجیتال  شامل نسخه های ساده و همچنین طرح های پیشرفته برای مهندسان الکترونیک می باشند. مولتی متر های دیجیتال به جای سوزن متحرک و مقیاس موجود در کنتورهای آنالوگ ، کنتورهای دیجیتال قرائت ها را در صفحه LCD ارائه می دهند. قیمت مولتی متر های دیجیتال بیشتر از قیمت مولتی متر های آنالوگ می باشد ، اما تفاوت قیمت در بین نسخه های اصلی حداقل است. تسترهای پیشرفته بسیار گران تر از معمولی ها می باشند. مولتی متر های دیجیتالی کیفیت بهتر و کاربرد قوی تری نسبت به مولتی متر های آنالوگ دارد. اما برای بیشتر کاربران ، مزیت اصلی آزمایشگرهای دیجیتال قرائت آسان و بسیار دقیق دیجیتال است.

 

مقالات پیشنهادی
 

 

کاربرد مولتی متر UNI-T

توابع اساسی و عملکردهای یک مولتی متر برای آزمایشگرهای دیجیتال و آنالوگ مشابه می باشد. تستر دارای دو لید - قرمز و سیاه - و سه پورت است. سرب سیاه به درگاه "مشترک" متصل می شود. بسته به عملکرد مورد نظر ، سرب قرمز به هر یک از درگاه های دیگر متصل می شود. پس از وصل کردن لیدها ، دکمه را در مرکز تستر می چرخانید تا عملکرد و دامنه مناسب آزمایش خاص را انتخاب نماید. به طور مثال :

 وقتی دکمه "20 ولت DC" تنظیم می شود ، تست کننده ولتاژ DC (جریان مستقیم) را تا 20 ولت تشخیص می دهد. برای اندازه گیری ولتاژهای کوچکتر ، می توانید دکمه را در محدوده 2 ولت یا 200 میلی ولت تنظیم کنید. برای خواندن ، انتهای نوک تیز فلزی را لمس می کنید تا به یکی از پایانه ها یا سیم های آزمایش برسد. ولتاژ (یا مقدار دیگر) روی تستر خوانده می شود. استفاده از مولتی متر در مدارها و تجهیزات دارای انرژی ایمن است ، به شرطی که ولتاژ یا جریان از حداکثر درجه تستر فراتر نرود. همچنین ، باید مراقب باشید که در طول یک تست انرژی ، لبه های فلزی لخت تسترها را لمس نکنید زیرا می توانید شوک الکتریکی دریافت کنید.

مزایای مولتی متر UNI-T

مولتی متر ها بسته به مدل قادر به قرائت های مختلففی دارند آزمایشگرهای پایه ولتاژ ، آمپراژ و مقاومت را اندازه گیری می کنند و می توانند برای بررسی پیوستگی استفاده شوند ، یک آزمایش ساده برای تأیید مدار کامل مولتی مترهای پیشرفته تر ممکن است تمام مقادیر زیر را آزمایش نمایند:

• ولتاژ و آمپر جریان متناوب (جریان متناوب)

• ولتاژ و آمپراژ DC (جریان مستقیم)

• مقاومت (اهم)

• ظرفیت (فاراد)

• رسانایی (سیمنز)

• دسی بل

• چرخه کار

• فرکانس (هرتز)

• القا (henrys)

• دمای سانتیگراد یا فارنهایت

لوازم جانبی یا سنسورهای ویژه را می توان به برخی از مولتی مترها برای خواندن اضافی متصل کرد ، مانند:

• سطح نور

• اسیدیته

• قلیایی بودن

• سرعت باد

• رطوبت نسبی

محاسبه هزینه مولتی متر ها

UNI-T  115 که برای کار در تجهیزات صنعتی و تجاری مناسب است ، حدود 130 دلار هزینه داردUNI-T  116 که برای HVAC طراحی شده حدود 150 دلار کار خواهد کرد و UNI-T 117 برق دوستانه حدود 170 دلار قیمت دارد. از طرف دیگر ، 87 مدل معروف UNI-T با کاهش قیمت حدود 400 دلار شروع می شود.

کارهایی که نباید با ولت متر ها انجام داد؟

نکات ایمنی که برای استفاده از مولتی متر ها درنظر داشت و رعایت نمود تا مولی متر ها دجار آسیب نشوند.

• اگر عایق محافظ روی لیدها یا پروب ها ترک خورده یا فرسوده شده است ، از سرب های آزمایشی خود استفاده نکنید.

• حرکت جریان از یک دست به دست دیگر در هنگام برق گرفتگی خطرناک تر می باشد

• ولتاژ DC و AC هم می توانند بسیار خطرناک باشند.

 

جهت خرید و مشاهده لیست قیمت و تجهیزات اندازه گیری UNI-T اینجا کلیک نمایید.

 

فروشگاه فنی مهندسی برق و صنعت پاوراکسین دارای نمایندگی رسمی مولتی متر ها و تجهیزات اندازه گیری برند UNI-T می باشد.

این فروشگاه با دارا بودن مهندسین و متخصصین مجرب در عرصه برق و صنعت می تواند به شما عزیزان در خرید و یا مشاوره برای خرید انواع تجهیزا ت اندازه گیری نظیر، مولتی متر، ولت متر، آمپر متر و ..... یاری رسانند.

جهت خرید و یا مشاوره رایگان با مشاورین متخصصین برق و صنعت پاوراکسین با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید:

شماره تماس:

021-33902209

0919-0764376

برای اطلاعات بیشتر از مولتی متر ها و یا تجهیزات اندازه گیری ما را در شبکه های اجتماعی دنبال نمایید.

 

 

تایم کاری از ساعت 9:30 تا 18:30 می‌باشد. به غیر از روزهای جمعه و شنبه که تعطیل است.

راه‌های ارتباطی

دسته بندی مقالات

لینک‌ها

کلیه حقوق این سایت متعلق به پاوراکسین می باشد.