Image
کاربرد و مزایای مولتی متر های HIOKI

مولتی متر ها یکی از رایج ترین قطعه تجهیزات تست الکتریکی می باشد و همانطور که از نام آن پیداست ، می تواند بسیاری از متغیرها مانند ولتاژ ، مقاومت ، جریان را اندازه گیری کند. در حالی که یک مولتی متر دیجیتال می تواند یک وسیله ایمنی و یک ابزار کار کارآمد در دست یک تکنسین آموزش دیده باشد ، همچنین می تواند منبعی از حوادث الکتریکی در دست یک فرد بی احتیاط یا نادان باشد. استفاده از مولتی متر به طور کارآمد و ایمن مهمترین مهارتی است که یک تکنسین یا برق می تواند بدست آورد ، هم برای مهارت در تجارت و هم برای ایمنی شخصی خود. بی احتیاطی عامل اصلی ایجاد حوادث الکتریکی است. و چه یک تکنسین حرفه ای باشید و چه یک علاقه مند به لوازم الکترونیکی ، ضروری است که اقدامات احتیاطی مربوط به ایمنی مولتی متر را دنبال کنید تا خود را در این وضعیت ناخواسته قرار ندهید.

چگونه باید از آمپر متر ها/مولتی مترهای HIOKI استفاده کنیم

 مدل ها و مارک های مختلفی از مولتی متر با هر یک از ویژگی های مختلف وجود دارد. در این بخش ، ما در مورد چگونگی استفاده ایمن از مولتی متر HIOKI برای برنامه های مختلف بحث خواهیم کرد. البته تصاویر طراحی شده برای اموزش ۰ تا ۱۰۰ استفاده از ولت متر ها به برند خاصی اشاره نمی کنند و نشان می دهند که مولتی متر ها چگونه کار میکنند.

 استفاده از مولتی متر برای اندازه گیری ولتاژ

زمان استفاده از مولتی متر یا آمر متر های دیجیتالی ، متوجه یک سوئیچ انتخابی چرخشی می شوید که می تواند در سه تنظیم اصلی اندازه گیری شود: ولتاژ "V" ، مقاومت "Ω" و جریان "A." تنظیمات "V" و "A" بیشتر به دو موقعیت منحصر به فرد تقسیم می شوند که دارای یک منحنی کاملاً کوچک و دارای یک خط تیره در زیر آن هستند که نشان دهنده AC است یا یک جفت خط افقی خط دار و جامد (DC)

در مجموع مولتی متر ها پنج موقعیت برای شما ایجاد می شود و شما باید نوع جریان (A) یا ولتاژ (V) را برای اندازه گیری با انتخابگر چرخشی انتخاب کنید برای جلوگیری از خطا و شوک الکتریکی ، این تفاوت را همیشه در تنظیمات کنتور در نظر داشته باشید. همچنین می توانید به سوکتهای دستگاهی که می توانید سرآزمونهای خود را به آن وصل کنید (هادی عایق شده سیاه و قرمز با کاوشگرهای تیز و نوک تیز) متوجه شوید

سرب آزمایشی سیاه مولتی متر ویا ولت متر خود را به سوکت با علامت "COM" در مولتی متر خود وصل کنید و سرب قرمز را به سوکت قرمز مشخص شده برای مقاومت و ولتاژ یا آن را برای پارامتری که قصد اندازه گیری آن را دارید مشخص نمایید.

 نکات ایمنی برای اندازه گیری ولتاژ با ولت متر/ مولتی متر

شما باید مقداری را که می خواهید اندازه بگیرید درک کنید و از قرار دادن سرب تست در یک سوکت اشتباه جلوگیری کنید تا از خطر برق گرفتگی جلوگیری کنید. مراقب ولتاژی که اندازه گیری می کند باشید.

 به عنوان مثال هنگام اندازه گیری ولتاژ AC ، اجازه ندهید كه نوك پروب ها هنگامی كه هنوز به نقطه مربوط به مدار الكتریكی متصل هستند ، با یكدیگر تماس بگیرند. این امر برای جلوگیری از اتصال کوتاه است که می تواند جرقه یا گلوله ای از شعله ایجاد کند که می تواند به شما و مولتی متر شما آسیب برساند.

تصویر چگونگی استفاده از مولتی متر

اگر عایق محافظ روی لیدها یا پروب ها ترک خورده یا فرسوده شده است ، از سرب های آزمایشی خود استفاده نکنید. ممکن است انگشتان شما رسانای پروب را لمس کنند ، و این ممکن است منجر به یک شوک بسیار بد برای بدن شما باشد و به شما آسیب برساند.

حرکت جریان از یک دست به دست دیگر در هنگام برق گرفتگی خطرناک ترین است. در صورت امکان از یک دست برای نگه داشتن پروب ها استفاده کنید یا نوک پروب را روی نقطه آزمایش مدار بچسبانید تا بتوانید دیگری را در دست بگیرید و در جای خود قرار دهید.

ولتاژ DC و AC هم می توانند بسیار خطرناک باشند. حتی اگر انتظار ندارید که هر دو را پیدا کنید ، همیشه باید هنگام استفاده از مولتی متر با بررسی وجود ولتاژ DC و AC ، بررسی ایمنی را انجام دهید.

 استفاده از مولتی متر برای اندازه گیری نقاوت

اندازه گیری مقاومت با استفاده از مولتی متر کار بسیار ساده تری است.

پروب ها را در سوکت های سمت راست قرار دهید تست سیاه در سوکت علامت گذاری شده "COM" و تست قرمز در سوکت قرمز مشخص شده برای مقاومت.

کلید انتخابگر را به “Ω” تبدیل کرده و کاوشگرها را در دستگاهی که قصد اندازه گیری آن را دارید لمس کنید تا قرائت ها روی نمایشگر  شما نمایش داده شود.

با این حال ، همیشه باید به یاد داشته باشید که اندازه گیری مقاومت باید فقط بر روی یک جز component بدون انرژی انجام شود.

این به این دلیل است که یک متر تنظیم شده در حالت مقاوم از یک باتری داخلی کوچک برای انتقال مقداری جریان کوچک از طریق قطعه ای که قصد اندازه گیری آن را دارید استفاده می کند. سپس دشواری حرکت این جریان ها از طریق جز component به عنوان مقاومت توسط متر ثبت و نمایش داده می شود.

اگر منبع ولتاژ اضافه شود یا مدار از مدار خارج شود ، کنتور قرائت معیوب ایجاد می کند. در برخی موارد ، این ولتاژ اضافی ممکن است به کنتور مولتی متر شما آسیب برساند.

 استفاده از مولتی متر برای اندازه گیری جریان

کاربرد مولتی متر برای اندازه گیری جریان یکی از کاربرد خطرناک می باشدو باید احتیاط بیشتری در این کار به عمل آید. دلیل این امر دور از ذهن نیست. به این دلیل است که شما باید جریانی را که می خواهید اندازه بگیرید مجبور کنید تا از طریق متر عبور کند. این بدان معنی است که شما فقط مولتی متر را در جایی که به ولتاژ اندازه گیری می کنید متصل نمی کنید بلکه مولتی متر خود را بخشی از مسیر جریان مدار می کنید.

برای رسیدن به این هدف ، باید مدار اصلی را بشکنید و کنتور را از طریق دو نقطه از شکاف باز متصل کنید.

برای اندازه گیری جریان ، باید ولت متر خود را تنظیم کنید تا با استفاده از کلید انتخابی به AC یا DC "A" نشان داده شود و سرب تست قرمز خود را به پریز علامت گذاری شده با "A" وصل کنید تصویر زیر نحوه اندازه گیری جریان در مدار را نشان می دهد.

مدار لامپ باتری را بشکنید و پروب های مولتی متر را به انتهای خراب مدار وصل کنید. پروب قرمز را به انتهای سیم منتهی به لامپ و پروب سیاه را به پایانه "-ve" باتری وصل کنید تا جریان را بخوانید.

مدار در این تصویر دارای قدرت 9 ولت است که به سختی منجر به تصادف الکتریکی می شود و بنابراین قطع شدن مدار با دستان خالی از خطر است. اما اگر هنگام کار با مدارهای با قدرت بالاتر این کار را امتحان کنید بسیار خطرناک خواهد بود. حتی اگر ولتاژ در مدار کم باشد ، جریان عبوری از آن می تواند به حدی زیاد باشد که پس از برقراری آخرین اتصال پروب متر ، جرقه آسیب زا ایجاد کند. یکی دیگر از دلایل احتمالی حوادث الکتریکی هنگام استفاده از کنتور عدم حذف آن از حالت اندازه گیری جریان و برگرداندن مجدد آن به تنظیمات عادی اندازه گیری ولتاژ قبل از اندازه گیری ولتاژ با آن است. البته تنظیم سوئیچ انتخابگر از جریان به موقعیت ولتاژ آسان است و تغییر موقعیت آزمایش قرمز از آمپر به ولتاژ را فراموش می کنیم. متر جریان الکترونها را در داخل مدار مختل می کند که در نتیجه باعث اتصال کوتاه در متر می شود. هنگامی که سوئیچ انتخاب به سمت موقعیت ولتاژ است ، برخی از مولتی مترها دارای یک ویژگی هشدار دهنده هستند و هر زمان که یک لامپ آزمایش به سوکت "A" متصل شود ، بوق می زنند. این ویژگی ها به همان خوبی که باشند می توانند جایگزین تفکر واضح و رعایت نکات ایمنی لازم هنگام کار با مولتی متر دیجیتال نشوند.

 

مقالات مرتبط

 برای انتخاب یک مولتی متر HIOKI مناسب باید چی کار کنیم

انتخاب مولتی متر که بتواند از پس کار شما برآید بسیار مهم است. این به شما کمک می کند تا از خطا ، آسیب رساندن به کنتور یا حوادث الکتریکی جلوگیری کنید. همیشه به سراغ کنتور بروید که برای مکان اندازه گیری شما مناسب باشد و دارای بالاترین درجه CAT باشد که بالقوه می تواند در آن استفاده شود یا یکی با درجه بندی بالاتر از آنچه شما نیاز دارید. به عنوان مثال ، اگر می خواهید یک صفحه توزیع برق با 500 ولت اندازه گیری کنید ، از یک متر با CAT IV-600 V ، CAT-III-1000 V یا CAT III-600 V استفاده کنید.

مولتی متر را قبل از استفاده حتما بررسی کنید

اول با جستجوی علائم آسیب جسمی شروع کنید. تصور نکنید که مولتی متر در شرایط کاری خوبی قرار دارد. قبل از کار روی مدار زنده با انرژی بالا باید بررسی کنید که آیا به درستی کار می کند یا خیر.

حتما از یک واحد اثبات کننده یا یک منبع ولتاژ شناخته شده استفاده کنید. پس از استفاده ، پروب های آزمایش را جدا کرده و واحد و لوازم جانبی آن را در یک محافظ ذخیره کنید.

بعد از مراحل فوق کاوشگرهای آزمایشی را بررسی کنید

با بازرسی بدنی از پروب ها شروع کنید و حتما اطمینان حاصل نمایید که کف پوش هستند و فرسوده ، ترک خورده و آسیب دیده نیستند.

مطمعن شوید که هنگام قرار دادن آنها در فیش ها ، اتصال باید محکم و مطمئن باشد.

مشاهده کنید که فلزات سرب آزمایش شده در نوک آن حداقل در معرض خطر قرار گرفته اند تا از اتصال کوتاه برق جلوگیری نمایید.

از یک پروب آزمایشی آسیب دیده استفاده نکنید و یا سعی در تعمیر آن ندارید. کاوشگرهای آسیب دیده باید جایگزین شوند.

 چگونه از برق گرفتگی جلو گیری کنیم

 شوک الکتریکی زمانی اتفاق می افتد که بدن اپراتور بخشی از یک مدار الکتریکی شود. به همین دلیل ، همیشه باید تصور کنید که تمام اجزای مدار الکتریکی دارای انر›ی هستن. همچنین هنگام قرار گرفتن در محیط های الکتریکی باید از موقعیت قرارگیری بدن خود آگاه باشید. جدی بودن شوک الکتریکی به موارد زیر بستگی دارد:

مقدار جریان عبوری از مدار

چه مدت بدن در معرض جریان جریان قرار دارد

منطقه ای که در معرض تماس و مسیری است که جریان از آن عبور می کند

وضعیت منطقه در معرض جریان (به عنوان مثال ، دستهای خشک نسبت به دستهای خیس مقاومت بیشتری در برابر جریان جریان دارند).

برای جلوگیری از شوک الکتریکی ، نکات زیر را حتما مشاهده نمایید:

از مواد محافظ شخصی خود استفاده کنید. هنگام کار در نزدیکی انرژی یا در مدارهای الکتریکی 50 ولت یا بیشتر ، از لوازم مناسب و عایق استفاده نمایید.

هنگام کار در نزدیکی یا مدارهای دارای انرژی یا نور ، به تنهایی کار نکنید.

از کارکردن کنتور در محیط های مرطوب و رطوبت خودداری کنید.

هشدارهای صوتی یا تصویری را در واحد نمایش مولتی متر خود تماشا کنید.

 خطرات مولتی متر HIOKI

اضافه ولتاژ گذرا (افزایش نیرو): این یک جهش کوتاه ، ناخواسته و نا منظم انرژی است که می تواند تا هزاران ولت باشد. برخورد صاعقه ، روشن و خاموش كردن برق ، موتورها و تجهیزات الكتریكی بدون فیلتر اصلی ترین تولید كننده سنبله ها هستند. اضافه ولتاژ گذرا یک خطر تقریباً اجتناب ناپذیر برای آزمایش ابزارهای الکتریکی است. انفجار قوس ، چشمک زن قوس: این تخلیه جریان در یک شکاف هوا است. این عوامل در اثر

الف) تماس تصادفی بین هادی ها یا

ب) ولتاژ بیش از حد یونیزه کننده هوا بین هادی ها ایجاد می شوند.

«انفجار قوس یا فلش می تواند در یک سیستم الکتریکی اتفاق بیفتد زمانی که گذرا خط برق اتفاق می افتد به عنوان یک مولتی متر برای ضبط ولتاژ استفاده می شود. مولتی مترهای دارای درجه CAT برای کاهش ، کاهش یا جلوگیری از وقوع این وضعیت در مولتی متر ساخته شده اند.»

فروشگاه برق وصنعت پاوراکسین اعلام می دار با دارا بودن مهندسین و متخصصین مجرب در عرصه برق و صنعت می تواند به شما برای خرید بهترین ولت متر، مولتی متر، آمپر متر برند HIOKI یاری رساند.

برای اطلاعات بیشتر و جهت خرید انواع ولت متر های HIOKI با متخصصین فروشگاه برق و صنعت پاوراکسین تماس حاصل فرمایید.

برای اطلاعات بیشتر از مولتی متر ها مارا در صفحا مجازی دنبال نمایید:

 

تایم کاری از ساعت 9:30 تا 18:30 می‌باشد. به غیر از روزهای جمعه و شنبه که تعطیل است.

راه‌های ارتباطی

دسته بندی مقالات

لینک‌ها

کلیه حقوق این سایت متعلق به پاوراکسین می باشد.