Image
آمپر متر چیست | ویژگی آمپر متر

برای مشخص کردن نحوه عملکرد آمپرمترها و چگونگی ساخت آن‌ها اول باید با آن‌ها و نحوه عملکرد آن‌ها آشنا شویم ما در این مقاله می‌خواهیم شما را با کارایی تجهیزات اندازه گیری نظیر: ترموکوپل، ولت متر، آمپر متر، ترمومتر و.... آشنا کنیم.

آم متر یا آمپر متر چیست؟

آمپر متر یا در اصطلاح آم متر (Ammeter) یکی دیگر از وسایل اندازه گیری جریان در مدارهای الکتریکی و یا الکترونیکی می‌باشد. همان‌طور که از نامش پیداست متر کلمه‌ای است که با سیستم اندازه‌گیری رابطه دارد و می‌تواند کمیتی مانند طول را اندازه‌گیری نماید. دلیل این‌که آمپر متر را آم متر هم می‌نامند بهدین صورت است که آم متر مخفف آمپر متر می‌باشد و برای اندازه گیری آمپر در مدار استفاده می‌شود. در ادامه با نحوه عملکرد آمپرمترها، ویژگی و مزایای استفاده از آمپر متر و انواع آمپرمترها آشنا می‌شویم.
با پیشرفت علم از الکتریسیته استفاده فراوانی مانند: گرم کردن خانه‌ها، روشن شدن ماشین با چرخاندن سوئیچ و. ... شده است. ولی بعضی وقت‌ها ما احتیاج داریم تا بتوانیم مقدار جریانیک دستگاه الکتریکی را اندازه‌گیری کنیم و از این طریق می‌توان گفت که ما به آمپرمترها نیازمند هستیم. جریان الکتریکی شارش بارهای الکتریکی در واحد زمان است.

رابطه بین جریان الکتریکی، میدان مغناطیسی و نیروهای فیزیکی اولین بار توسط «هانس کریستیان اورستد» (Hans Christian Ørsted) مورد توجه قرار گرفت. او در سال ۱۸۲۰ متوجه شد که عقربه قطب‌نما زمانی که جریان در یک سیم مجاور آن عبور می‌کند، منحرف می‌شود.
این دستگاه نام خود را از واحد استاندارد اندازه‌گیری جریان الکتریکی یعنی آمپر گرفت و غالباً روی دستگاه‌ها کلمه آمپر به صورت کوتاه شده amp دیده می‌شود. امروزه دستگاه‌های دیگری به نام مولتی متر وجود دارند که قادر به اندازه‌گیری چند کمیت هستند و یکی از قابلیت‌های آن‌ها اندازه‌گیری جریان است.
یکی از معایب آمپر مترها بدین صورت می‌باشد که توانایی اندازه‌گیری ولت را ندارد چراکه ولتاژ دو کمیت جداگانه می‌باشد که ولتاژ را می‌توان به‌عنوان اختلاف پتانسیل الکتریکی در واحد بار یا به عنوان انرژی موجود در یک مدار یا میدان الکتریکی در یک نقطه واحد تعریف کرد. ولی جریان سرعت عبور بار الکتریکی از هر نقطه مشخص بر روی مدار است به همین دلیل آمپرمترها فقط توانایی اندازه‌گیری جریان یا همان آمپر را دارند.

برای این‌که بتوانیم شناخت تفاوت این دو پارامتر را ساده‌تر کنیم می‌توانیم با یک مثال براتون توضیح بدیم در نظر بگیرید عبور جریان از یک سیم مانند عبور آب از یک شلنگ است. در این شبیه‌سازی ولتاژ مانند فشار آب و جریان الکتریکی مانند سرعت جریان آب است. تغییرات در یکی از پارامترها می‌تواند روی دیگری تأثیر بگذارد اما این دو پارامتر یکسان نیستند. در تصاویر شماتیک از مدارهای الکتریکی یک آمپرمتر مانند شکل زیر با حرف A نمایش داده می‌شود.

انواع آمپر متر یا آمپر سنج

آمپر متر ها را بر اساس دو پارامتر طراحی و ساختار و یا نوع جریان عبوری تقسیم بندی می‌کنند در این بخش شمارا با انواع آمپرمترها از پارامتر طراحی و ساختار برسی می‌کنیم. آمپر متر ها را برا ساس ساختار و طراحی به پنج دسته بندی تقسیم می‌کنند نظیر:

آمپرمتر با سیم‌پیچ متحرک.
آمپرمتر با مغناطیس متحرک.
آمپرمتر با آهن متحرک.
آمپرمتر الکترودینامیک.
آمپرمتر سیم داغ.

اگر بخواهیم از پارامتر دوم آمپر متر ها را گروه بندی کنیم یعنی آمپر مترها را بر اساس عبور جریان نام ببریم می‌توانیم آن‌ها را به دو گروه تقسیم کنیم نظیر:

آمپرمتر «جریان متناوب» (AC)
آمپرمتر «جریان مستقیم» (DC)

بعد از شناخت آمپر متر و همچنین انواع آن حال، باید با کاربرد هرکدام آن‌ها آشنا شویم تا بتوانیم یکی از بهترین آمپر مترها را برای کار خود انتخاب و آن را تهیه کنیم تا نیاز ما را برطرف سازد.

مقالات مرتبط

کاربرد آمپرمتر با سیم‌پیچ متحرک یا PMMC

آمپرمترهای متحرک دارای آهنرباهای دائمی می‌باشند که در این آمپرمتر قسمت رسانا بین قطب دائمی آهنربا قرار می‌گیرد و با انحراف مغناطیسی کار می‌کند. طریقه کار بدین صورت است که با عبور جریان از قسمت رسانا، نیروی مکانیکی به آن وارد می‌شود و چون این قسمت به سیم‌پیچ متحرک متصل است، عقربه روی صفحه شروع به حرکت می‌کند. از این نوع آمپرمتر فقط برای اندازه‌گیری جریان مستقیم استفاده می‌شود. هنگامی که منبع‌های تغذیه پل‌های یکسوکننده هستند، می‌توان از این آمپرمتر در سیستم‌های AC نیز استفاده کرد.

برای درک آسان‌تر می‌توان گفت گالوانومتر D’Arsonval یک آمپرمتر با سیم‌پیچ متحرک است. این آمپرمتر از انحراف مغناطیسی استفاده می‌کند یعنی جریان عبوری از یک سیم‌پیچ باعث حرکت سیم‌پیچ در میدان مغناطیسی می‌شود. شکل مدرن این دستگاه توسط ادوارد وستون ساخته شد که در آن از دو فنر مارپیچ برای تأمین نیروی بازگرداننده استفاده می‌کردند.
شکاف هوای ثابت بین هسته آهن و قطب‌های آهنربای دائمی باعث می‌شود که مقیاس انحراف به‌صورت خطی با جریان متناسب باشد. از آنجا که میدان مغناطیسی قطبی است عقربه دستگاه برای هر جهت جریان به صورت مخالف عمل می‌کند. از این رو یک آمپرمتر جریان مستقیم به نوع اتصال حساس است.
بیشتر آمپرمترها با یک ترمینال مثبت علامت گذاری شده‌اند اما بعضی از آن‌ها ترمینال صفر نیز دارند و می‌توانند جریان‌ها را در هر دو جهت نمایش دهند که این یکی از مزایای آمپرمترهای pmmc می‌باشد.

مزایای آمپرمتر با مغناطیس متحرک یا MM

آمپر مترهای مغناطیسی همانند آمپر مترهای سیم‌پیچ متحرک می‌باشد. فقط تنها تفاوت و مزایای آن‌ها به دین گونه می‌باشد که سیم‌پیچ در این حالت نقش متر را دارد و یک آهنربای دائمی عقربه را حرکت می‌دهد. آمپرمترهای با آهنرباهای متحرک قادرند جریان‌های بزرگ‌تری نسبت به آمپرمترهای با سیم‌پیچ متحرک اندازه‌گیری کنند، زیرا در این آمپرمترها سیم‌پیچ از سیم‌های ضخیم‌تری ساخته شده است و نیازی نمی‌باشد جریان توسط فنرهای نازک یا «فنر رقاصک» (HairSpring) منتقل شود. در واقع برخی از آمپرمترها در این دسته اصلاً دارای فنر نیستند و در عوض از یک آهنربای ثابت برای تأمین نیروی بازگرداننده استفاده می‌کنند.

نحوه کاربرد آمپرمتر با آهن متحرک یا MI

از این آمپر متر برای اندازه‌گیری هر دو جریان متناوب و مستقیم استفاده می‌شود عملکرد این نوع آمپر متر به این صورت می‌باشد که از یک قطعه آهن استفاده شده با اعمال نیروی الکترومغناطیس به سیم‌پیچ ثابت، حرکت می‌کند.
برای مثال همان‌طور که در تصویر زیر مشخص می‌باشد این آمپر متر شامل یک پره متحرک است که به عقربه متصل شده و یک پره ثابت نیز دارد که توسط یک سیم‌پیچ احاطه شده است.

با عبور جریان متناوب یا مستقیم از سیم‌پیچ در هر دو پره، یک میدان مغناطیسی در هر دو پره ایجاد می‌شود و سبب می‌شود پره‌ها یکدیگر را دفع کنند و پره متحرک در برابر نیروی بازگرداننده که توسط فنرهای مارپیچ ایجاد شده منحرف شود.

انحراف مقیاس آهن متحرک متناسب با مربع جریان است. در نتیجه این ابزارها به طور معمول دارای مقیاس غیرخطی هستند اما قطعات آهنی معمولاً به شکلی در دستگاه قرار می‌گیرند که مقیاس نسبت به بازه بزرگی از دامنه تغییرات نسبتاً خطی باشد. این دستگاه توسط مهندس اتریشی، «فردریش درکسلر» (Friedrich Drexler)، در سال 1884 اختراع شد.

نحوه عملکرد آمپرمتر الکترودینامیک

دقت این آمپر متر در مقایسه با آمپرمترهایی با آهن یا سیم‌پیچ متحرک بسیار بیشتر است و برای هر دو جریان مستقیم و متناوب استفاده می‌شود.


برچسب ها:                          خرید ولت متر یونی تی مدل ut-201,قیمت آمپر متر کلمپی هیوکی,گاتالوگ ترمومتر لیزری مستک مدل ms6530a,فروش آمپر متر کلمپی کیوریتسو

ساختار آمپرمتر سیم داغ چگونه می‌باشد؟

در یک آمپرمتر با سیم داغ با عبور جریان از طریق یک سیم، سیم گرم شده و منبسط می‌شود. اگرچه این ابزارها اندازه‌گیری سریع و دقت بالایی ندارند اما گاهی اوقات در اندازه‌گیری جریان فرکانس رادیویی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

جهت خرید انواع آمپر مترهای unit | hioki | mastech و. .... با مهندسین و متخصصین فروشگاه پاور اکسین تماس حاصل فرمایید. مهندسین خبره تیم مهندسی ما همیشه حاضر خدمت‌رسانی به شما عزیزان می‌باشد. برای دریافت ارزان‌ترین آمپر متر و ولت متر با ما تماس بگیرید.

تایم کاری از ساعت 9:30 تا 18:30 می‌باشد. به غیر از روزهای جمعه و شنبه که تعطیل است.

راه‌های ارتباطی

دسته بندی مقالات

لینک‌ها

کلیه حقوق این سایت متعلق به پاوراکسین می باشد.