Image
ساخت آمپر متر و نحوه عملکرد آن در مدار

آمپر متر از چه قطعات و یا اجزایی تشکیل شده است؟

برای تولید یک آمپر متر باید از وسایل نامبرده در زیر استفاده نماییم موارد موردنیاز نظیر:
سیم مسی 10 متر یا بیشتر
دو آهنربای کوچک دیسک مانند با قطر 1 سانتی‌متر
نخ یا نخ قلاب ماهیگیری
یک لوله مقوایی (به‌عنوان‌مثال لوله دستمال توالت)
یک تکه مقوا 10 cm∗10 cm
چسب مایع حرارتی
فویل آلومینیوم (دو مربع 5 سانتی‌متری)
پونز
دو سیم رنگی (مشکی - | + قرمز)
سمباده
باتری قلمی

با تهیه تمامی وسایل فوق آماده می‌شویم که بتانیم یک آمپر متر ساده تولید کنیم و با آن جریان دستگاه الکتریکی هود را اندازه‌گیری نماییم.

ساخت آمپر متر چگونه می‌باشد؟

لوله ای که تهیه کردید را به طول 4 سانتی‌متر برش بزنید. سیم مسی را حداقل 100 مرتبه دور مقطع لوله مقوایی بپیچید و حداقل 10 سانتی‌متر از سیم را در هر انتها آزاد بگذارید. برای نگه داشتن سیم‌پیچ بر روی لوله از چسب مایع حرارتی استفاده کنید. با استفاده از چسب مایع حرارتی یا منگنه لوله را به پایه متصل کنید.

عایق انتهای سیم مسی از دو طرف لوله را جدا کنید تا سیم به‌صورت مس براق ظاهر شود. انتهای سیم‌پیچ را حلقه کنید و آن را چندین بار بچرخانید. ورق آلومینیوم را به دور انتهای بدون عایق حلقه سیمی که ایجاد کرده‌اید بچرخانید تا به شکل یک مستطیل دربیاید و ضخامتی در حدود 1 سانتی‌متر در ۲٫۵ سانتی‌متر ایجاد کند.
فویل آلومینیوم را به مقوا منگنه کنید و همین کار را با انتهای آزاد دیگر سیم انجام دهید. علامت + را در نزدیکی یک انتهای یکی از سیم‌ها علامت‌گذاری کنید، مهم نیست کدام انتها را به عنوان پایانه مثبت انتخاب می‌کنید.

آهن‌ربا را از یک نخ در مرکز سیم‌پیچ آویزان کنید، نخ رابین دو آهنربا نگه دارید و با برش لوله در دو انتهای سیم‌پیچ، آهنربا را در مرکز لوله ثابت کنید.
باتری را به سیم‌ها وصل کنید و طرف + باتری را به سر مثبت پایه که علامت زده‌اید متصل کنید. آهنرباها باید به گونه‌ای بچرخند که یک سمت آنها به سمت یکی از پایه‌های آلومینیومی باشد. بر روی سمتی از آهنربا که به سمت پایه مثبت است علامت + را درج کنید. با اتصال معکوس باتری آهنربا باید خلاف جهت ابتدایی بچرخد.

جریان الکتریکی با عبور از سیم‌پیچ یک میدان مغناطیسی تولید می‌کند. سیم‌پیچ دارای قطب مغناطیسی است. میدان مغناطیسی به آهنربای آویزان از لوله نیرو وارد می‌کند و سبب می‌شود که نخ متصل به آهنربا بچرخد. آهنربای آویزان توسط میدان مغناطیسی زمین در حالت بدون جریان خود متوقف است، با عبور جریان و القای میدان مغناطیسی نخ متصل به آهنربا بیشتر شروع به پیچیدن می‌کند، هر چه جریان قوی‌تر باشد تعداد پیچش‌های نخ بیشتر می‌شود.


برچسب ها:                             فروش آمپر متر کیوریتسو,کاربرد آمپر متر در مدار,خرید آمپر متر MS2010B,کمپ آمپر متر UT-204,آمپر متر یونیتی 139C


آمپر متر در مدار به چه صورت قرار می‌گیرد؟

برای تست آمپر متر باید از سه مقاومت استفاده کنیم و این کار بسیار مهم می‌باشد که اطمینان حاصل منیم حتماً آمپر متر مورداستفاده سالم می‌باشد.

این مدار ترکیبی از مقاومت‌های سری و موازی است. مقاومت 1 و مقاومت 2 مدار موازی را تشکیل می‌دهند که به‌صورت سری به مقاومت 3 متصل شده‌اند. آمپرمتر باید به صورت سری با بخشی از مدار که می‌خواهیم جریانش را اندازه‌گیری کنیم متصل باشد.

در سمت راست تصویر بالا آمپرمتر به طور موازی به مدار متصل است و این موضوع دو مشکل را ایجاد می‌کند. اولین مشکل این است که مسیرهای جایگزینی وجود دارد که جریان می‌تواند از طریق آن‌ها حرکت کند و به این معنی است که جریان در مسیرهای جایگزین با آمپرمتر اندازه‌گیری نمی‌شود. مشکل دوم این است که یک مسیر اتصال کوتاه ایجاد شده است.

مانند سیم، آمپرمترها نیز مقاومت بسیار کمی دارند بنابراین در صورت نصب صحیح در مدار تأثیری در جریان مدار نخواهند داشت. دلیل کوچک بودن مقاومت آمپر متر این است که آمپرمتر به صورت سری در مدار قرار می‌گیرد و مقاومت آن با مقاومت‌های موجود در مدار جمع می‌شود. اگر مقاومت آن زیاد باشد سبب می‌شود جریان عبوری از مدار تغییر کرده و کوچک شود، به همین دلیل ایدئال این است که مقاومت آمپرمتر صفر یا خیلی کوچک باشد.

بااین‌حال وقتی آمپرمتر به طور موازی و به طور نادرست متصل شود مقاومت کم دستگاه اجازه می‌دهد تا جریان بسیار زیادی از طریق دستگاه جریان یابد و در نتیجه فیوز می‌پرد. هما طور که در شکل بالا مشخص می‌باشد آمپرمتر به صورتی وصل می‌باشد که تمامی جریان عبوری از مدار باید از آن عبور کند و هیچ مسیر دیگری ندارد. این روش صحیح اتصال آمپرمتر برای اندازه‌گیری جریان مدار است اما تنها راه موجود نمی‌باشد. در واقع چندین نقطه در مدار وجود دارد که می‌توان آمپرمتر را برای انجام اندازه‌گیری در این نقاط قرارداد. در تصویر زیر هر آمپرمتر می‌تواند جریان کل مدار را اندازه‌گیری می‌کند.

شانت آمپرمتر چیست؟

عبور جریان با مقدار بالا به‌صورت مستقیم از داخل یک آمپرمتر سبب می‌شود که به ساختار داخلی دستگاه آسیب وارد شود. به همین دلیل و برای ازبین‌بردن این مشکل مقاومتی به نام شنت به طور موازی با آمپرمتر قرار می‌گیرد.
اگر جریان بزرگی از مدار عبور کند قسمت عمده جریان از مقاومت شنت عبور خواهد کرد. مقاومت شنت بر عملکرد آمپرمتر تأثیر نخواهد گذاشت زیرا حرکت سیم‌پیچ ثابت می‌ماند.

آیا دما بر آمپر متر اثر می‌گزارد؟

در جواب این سؤال باید بگیم بله، آمپر متر دستگاه بسیار حساسی می‌باشد و خیلی راحت تحت تأثیر دمای محیط قرار می‌گیرد و تغییر دما باعث اشتباه در اندازه اعلام شده توسط آمپرمتر می‌شود. میزان این خطا می‌تواند با حضور مقاومت swamping کاهش یابد. مقاومتی با ضریب دمای صفر به عنوان مقاومت swamping شناخته می‌شود. با قرار دادن این مقاومت به صورت سری با آمپرمتر تأثیر دما بر روی آمپرمتر کاهش می‌یابد. این مقاومت را در مدار نشان داده است، همچنین آمپرمتر دارای یک فیوز داخلی است که از آن در برابر جریان‌های سنگین محافظت می‌کند. اگر جریان بزرگی از آمپرمتر عبور کند فیوز می‌پرد و دستگاه متوقف می‌شود.


مقالات مرتبط


نحوه قرارگیری آمپر متر در مدار

آمپرمترها حتماً باید به‌صورت سری در مدار قرار گیرند یعنی باید قطب مثبت به مثبت و قطب منفی به منفی متصل گردد چرا که در این صورت است که می‌تواند جریان عبوری درست از دستگاه را اندازه‌گیری کند. برای درک دقیق‌تر این مطلب به تصاویر زیر دقت نمایید.
در این تصویر نشان‌داده‌شده که چگونه باید آمپر متر را به مدار وصل کنیم و بتوانیم جریان صحیحی را دریافت کنیم.

به طور ساده‌تر بخواهیم به شما عزیزان توضیح دهیم نحوه قرارگیری آمپر متر در مدار به این صورت می‌باشد که آمپر متر باید بخشی از مسیر جریان الکتریکی باشد تا بتواند جریان صحیح را اندازه‌گیری و نمایان سازد.
تفاوت آمپر متر با گالوانومتر

تفاوت عمده بین آمپرمتر و گالوانومتر این است که آمپرمتر فقط مقدار جریان را نشان می‌دهد در حالی که گالوانومتر هم‌جهت و هم شدت جریان را نشان می‌دهد. در یک گالوانومتر با چرخش یک سیم‌پیچ متحرک بین آهنرباهای دائمی و شارش بار الکتریکی انحراف در سیم‌پیچ رخ می‌دهد.
برای مشخص‌سازی و درک تفاوت بین آمپر متر و گالوانومتر به جدول زیر مراجعه نمایید.

آمپر متر گالوانومتر
برای اندازه‌گیری جریان استفاده می‌شود. برای اندازه‌گیری مقدار و جهت جریان‌های کوچک استفاده می‌شود.
در حضور یا عدم حضور میدان مغناطیسی کار می‌کند. در حضور میدان مغناطیسی کار می‌کند.
جریان متناوب و مستقیم را اندازه‌گیری می‌کند. تنها جریان مستقیم را اندازه‌گیری می‌کنند.
دقت اندازه گیری بیشتری دارد. دقت اندازه گیری کمتری دارد.
دقیق‌تر است. خیلی دقیق نیست.
می‌تواند به صورت دستی یا الکترونیکی باشد. فقط به صورت الکترونیکی است.
در مدارهای الکترونیکی استفاده می‌شود. در پل‌ها و برای اندازه‌گیری پتانسیل استفاده می‌شود.

فروشگاه فنی مهندسی برق و صنعت پاور اکسین وارد کننده انواع آمپر متر، مولتی متر، ولت متر، ترمومتر، مگر دیجیتال، آمپر متر کلمپی، آمپر متر دیجیتال و.... می‌باشد. جهت دریافت لیست قیمت آمپر متر و مشخصات فنی آمپرمترها با مهندسین و متخصصین فروشگاه پاور اکسین تماس حاصل فرمایید.

تایم کاری از ساعت 9:30 تا 18:30 می‌باشد. به غیر از روزهای جمعه و شنبه که تعطیل است.

راه‌های ارتباطی

دسته بندی مقالات

لینک‌ها

کلیه حقوق این سایت متعلق به پاوراکسین می باشد.