Image
کاربرد اسیلوسکوپ آنالوگ و دیجیتال

کاربرد اسیلوسکوپ چگونه می‌باشد؟

برای فهم کاربرد اسیلوسکوپ باید اول از همه بدانیم که اسیلوسکوپ چیست تا بتوانیم کارایی آن را برسی کنیم البته اسیلوسکوپ دارای انواع مختلفی نیز می‌باشد که در این مقاله به طور کامل برای شما شرح دادیم که اسیلوسکوپ دارای چه کاربردی در مدارهای الکتریکی می‌باشد.

خوب تا اونجایی که میدانید اسیلوسکوپ وسیله ای برای اندازه گیری می باشد. اما اسیلوسکوپ چه پارامتری رو اندازه گیری می‌کند و چگونه باید از آن استفاده کنیم؟ از اسیلوسکوب در کجا استفاده می‌شود؟ پرفروش‌ترین اسیلوسکوپ و....

جواب تمامی این سولات را می‌توانید با همراهی کردن ما در این مقاله به دست بیاورید. فروشگاه برق و صنعت پاور اکسین پیشرو در واردات و صادرات انواع وسایل و تجهیزات اندازه‌گیری، می‌خواهد شما عزیزان را با کاربرد انواع مولتی متر دیجیتال، آمپر متر کلمپی، ترمومترهای لیزری و. ... آشنا سازد.

اسیلوسکوپ چیست؟

همانطور که در بالا گفتیم اسیلوسکوپ‌ها دستگاهی برای اندازه‌گیری و نهمین طور نمایش تصویر شکل موج و سیگنال‌های متغیر در زمان می‌باشند. برای مثال نمایش شکل موج متناوب برق شهر 220 ولت AC

کاربرد اسیلوسکوپ؟

با استفاده از اسیلوسکوپ‌ها ما می‌توانیم شکل موج خروجی و ورودی به انواع وسایل رو مشخص سازیم. یکی از مهم‌تری کاربردهای اسیلوسکوپ ها، اندازه گیری دامنه شکل موج یا به عبارتی ولتاژ پیک تو پیک (Vpp)، ولتاژ مؤثر یا Vrms، پریود زمانی و فرکانس را می‌توان نام برد همین‌طور از اسیلوسکوپ جهت مقایسه دو شکل موج نیز استفاده می‌شود.

یکی دیگر از کاربرد مهم اسیلوسکوپ، اختلاف فاز دو سیگنال می‌باشد. اختلاف فاز را از طریق اختلاف زمانی و یا منحنی لیساژور (X/Y) به دست می‌آورند.

انواع اسیلوسکوپ

اسیلوسکوپ‌ها از نظر کاربرد و ساختار دارای دو دسته مختلف می‌باشد که ما در این مقاله می‌خواهیم شما عزیزان را با هر دو دسته آشنا سازیم و همچنین کاربرد هر کدام و مزایای هرکدام از اسیلوسکوپ‌ها را به طور مجزا برای شما عزیزان آشکار سازیم.

اسیلوسکوپ آنالوگ

ازاسیلوسکوپ‌های آنالوگ معمولاً برای لامپ پرتو کاتدی استفاده می شود. اسیلوسکوپ‌های آنالوگ دارای ساختار با وزن سنگین دارند و همچنین دارای صفحه نمایشگر تک رنگی می‌باشند و از همین رو می‌تواند پارامترهای شکل را به‌صورت دیداری به دست آورد. به طور مثال برای به‌دست‌آوردن Vpp، باید تعداد خانه‌های شکل موج از پیک پایین تا بالا را شمرد و در مقیاس زمان ضرب نمود.


مقالات مرتبط


اسیلوسکوپ‌های دیجیتال

بعد از مدت‌ها اسیلوسکوپی تولید شد که با دارا بودن کارایی بالا می‌توان گفت نوعی پر فروش ترین اسیلوسکوپ نامید. اسیلوسکوپ‌های دیجیتال نسل جدیدی از اسیلوسکوپ‌ها می‌باشد که با استفاده از مبدل آنالوگ به دیجیتال A/D سیگنال را تحلیل و نمایش می‌دهد.

یکی از ویژگی که این اسیلوسکوپ نسبت به اسیلوسکوپ‌های آنالوگ دارد وزن آن‌ها می‌باشد وزن اسیلوسکوپ‌های دیجیتال کم‌تر نسبت به اسیلوسکوپ‌های آنالوگ می‌باشد.

صفحه نمایشگرهای LCD رنگی، محاسبه اتومات مشخصه‌های سیگنال دیگر مشخصات و مزایای اسیلوسکوپ‌های دیجیتال می‌باشد.

اسیلوسکوپ‌های دیجیتال دارای کاربرد و مزایای زیادی می‌باشند از دیگر مزایای اسیلوسکوپ‌های دیجیتال می‌توانیم به حافظه‌دار بودن، امکان اتصال به کامپیوتر، کالیبره خودکار، صفحه نمایشگر بزرگ، قابل حمل و قیمت مناسب اشاره کنیم.

اسیلوسکوپ‌ها چندکاناله ارائه می‌شوند که پرکاربردترین آن‌ها اسیلوسکوپ 2 کاناله و اسیلوسکوپ 4 کاناله می باشد.

کاربرد اسیلوسکوپ‌های دیجیتال

از اسیلوسکوپ‌های دیجیتال برای نمایش FFT (Fast Fourier Transform)، عیب یابی مدارات، تعمیر دستگاه‌های صنعتی مثل جوش اینورتر و وسایل برقی خانگی، در مراکز علمی - پژوهشی، پزشکی، مهندسی و صنایع الکتریکی و مخابراتی و نظامی و آزمایشگاه‌های دانشگاه‌ها برای تدریس برق - الکترونیک استفاده می‌شود.

مزایای اسیلوسکوپ‌های دیجیتال نسبت به اسیلوسکوپ‌های آنالوگ

    صفحه نمایشگر رنگی، LCD (طول عمر LCD بالاتر از لامپ است)

    صفحه نمایشگرهای بزرگ‌تر (6 اینچ به بالا)

    حافظه‌دار بودن، قابلیت رکورد سیگنال

    قابلیت اتصال به کامپیوتر یا اتصال Flash USB

    حجم کم، سبک و قابل‌حمل بودن

    دقت بالاتر

    سرعت نمونه برداری بالا

    پشتیبانی از SCPI

    قابلیت اندازه گیری ولتاژ پیک تو پیک، فرکانس، ولتاژ RMS و...

    قابلیت Auto Set شدن سیگنال (پیداکردن خودکار بهترین مقیاس ولتاژ و زمان)

    Self-Calibration

چه زمانی و برای چه کاری از اسیلوسکوپ استفاده می‌شود؟

برای اندازه گیری و سپس تجزیه و تحلیل خصوصیات عملکردی مدارها، هارمونیک‌های قدرت خطی و دستگاه‌های تبدیل نیرو (مانند ترانسفورماتورهای خودکار، تنظیم کننده‌های خطی و منبع تغذیه حالت سوئیچ شده) می‌توانید از اسیلوسکوپ استفاده کنید. برای تجزیه و تحلیل نیرو به پروب‌های تقویت کننده دیفرانسیل نیاز دارید.

مزایای و کاربرد اسیلوسکوپ نسبت به مولتی متر

مولتی متر دیجیتال ابزاری برای اندازه گیری دقیق سیگنال‌های گسسته است که قرائت تا هشت رقم رزولوشن را برای ولتاژ، جریان یا مقاومت سیگنال امکان‌پذیر می‌کند اما اسیلوسکوپ برای نشان دادن بصری شکل موج‌ها برای نشان دادن قدرت سیگنال، شکل موج و مقدار سیگنال طراحی شده است.

چرا باید از مولتی متر دیجیتال استفاده کرد؟

مولتی‌مترهای دیجیتال دستی به طور معمول دارای رزولوشن 3.5 تا 4.5 رقم و دقت مناسب هستند. آنها قابل حمل و سبک هستند و معمولاً برای آزمایش خط مقدم و اندازه گیری‌های عمومی استفاده می شوند. آنها همچنین دارای توابع پیشرفته برای آزمایش با اهداف خاص مانند سریع هستند

مزایای اندازه گیری مولتی متر

     حداقل / حداکثر

     رسانایی

     مرجع نسبی

     چرخه وظیفه / عرض پالس

     ورود به سیستم

همچنین می‌توانید مولتی مترهای دیجیتال با دقت بالا (5 تا 8 رقمی) ، از نوع نیمکت و با خط را پیدا کنید که برای استفاده در زمینه در نظر گرفته نشده‌اند. این مولتی مترهای دیجیتال، بیشتر در تحقیق و توسعه یا در سیستم‌های تولیدی در آزمایشگاه مورد استفاده قرار می‌گیرند. یک مولتی متر دیجیتالی دقیق می‌تواند به‌اندازه یک اسیلوسکوپ قابل حمل هزینه داشته باشد.

چرا باید از اسیلوسکوپ استفاده کرد؟

اسیلوسکوپ‌ها برای کارهای مهندسی یا سیستم‌های عیب یابی طراحی شده اند که ممکن است حاوی سیگنال‌های پیچیده‌ای باشند که با سرعتی بسیار سریع‌تر از ضبط مولتی متر دیجیتال ارسال می‌شوند. دامنه‌ها دارای موتورهای اندازه گیری بسیار سریع‌تر و پهنای باند اندازه گیری بسیار گسترده‌تر از مولتی متر دیجیتال هستند، اما به طور معمول دقت و قدرت تفکیک پذیری یک مولتی متر را ندارند. اسیلوسکوپ‌ها به طور کلی دارای رزولوشن معادل یک مولتی متر دیجیتال 3.5 تا 4 رقمی هستند.

یکی از مزایای اسیلوسکوپ نسبت به مولتی متر این است که اسیلوسکوپ‌ها همچنین توانایی نمایش سیگنال‌های پیچیده دارند که قادر به نشان دادن سیگنال گذرا می‌باشد که این ممکن است تهدیدی برای سیستم‌های ما باشد. همچنین به صورت گرافیکی نویز را نشان می‌دهد که ممکن است در سیگنال وجود داشته باشد.

اسیلوسکوپ و مولتی متر

برای انجام هرگونه کار برق، حتماً مولتی متر دیجیتال خود را همراه داشته باشید. برای بررسی ولتاژ، جریان، مقاومت، فرکانس و سایر پارامترهای الکتریکی یکی را بگیرید. اگر یک پرچم قرمز با مولتی متر شما بلند شد، ممکن است لازم باشد برای تشخیص بیشتر یک اسیلوسکوپ یا ابزار قدرتمندتری بگیرید.

اگر می‌خواهید اندازه گیری کمی و کیفی کنید، به اسیلوسکوپ دست بزنید. برای تعمیر و نگهداری عمومی یا آزمایش الکترونیکی عمومی، یک مولتی متر دیجیتال مناسب است، اما هنگام آزمایش یا عیب‌یابی کنترل دستگاه یا سایر سیستم‌های پیچیده یا انجام کارهای طراحی الکترونیکی، اسیلوسکوپ مورد نیاز است.

  • برنامه‌های الکترونیکی صنعتی مانند اتوماسیون و کنترل فرایند: یک اسیلوسکوپ با دو ورودی جدا شده و پهنای باند 60 مگاهرتز، 100 مگاهرتز یا 200 مگاهرتز انتخاب است.
  • برنامه‌های کاربردی ماشین‌های صنعتی برای اندازه گیری الکترونیک قدرت سه فاز یا سیستم‌های کنترل سه محوری که سیگنال‌های متعدد را با یکدیگر مقایسه و متضاد می‌کنند: اسیلوسکوپ با چهار کانال ورودی جدا شده و پهنای باند 100 مگاهرتز یا 200 مگاهرتز ایدئال است.
  • برنامه‌های کاربردی شبکه‌های صنعتی: برخی از اسیلوسکوپ‌ها برای تأیید سلامت شبکه الگوریتم‌های اندازه‌گیری آنالوگ لایه فیزیکی شبکه صنعتی را اضافه می‌کنند.

فروشگاه برق و صنعت پاور اکسین دارای انواع مولتی‌مترهای دیجیتال، مولتی مترهای کلمپی، آمپر مترهای دیجیتال، آمپر مترهای آنالوگ، مگر، خازن سنج، صداسنج، ترمومتر، ترمومتر لیزری، اسیلوسکوپ آنالوگ، اسیلوسکوپ دیجیتال و.... می باشد. جهت خرید اسیلوسکوپ و مشاوره رایگان با مشاوران و مهندسین پاور اکسین تماس حاصل فرمایید.

تایم کاری از ساعت 9:30 تا 18:30 می‌باشد. به غیر از روزهای جمعه و شنبه که تعطیل است.

راه‌های ارتباطی

دسته بندی مقالات

لینک‌ها

کلیه حقوق این سایت متعلق به پاوراکسین می باشد.