Image
اتو ترانس دلتا چیست؟

چکیده این مقاله در باره کاربرد و یا مزایای اتو ترانس و همچنین واریاک های دلتا می‌باشد. در این مقاله قصد داریم شما عزیزان را با انواع واریابل ها و نحوه نصب آن‌ها آشنا سازیم. همچنین می‌خواهیم با پارامترهای خرید اتو ترانس‌ها بیشتر آشنا شویم تا بتوانیم بهترین و ارزان‌ترین اتو ترانس را خریداری کنیم. ما برای خرید اتو ترانس دلتا باید به چندین نکته توجه کنیم که در ادامه این مقاله به آن‌ها پرداختیم. برای آشنایی بیشتر و همین‌طور خرید ارزان‌ترین اتو ترانس و باکیفیت‌ترین واریابل با ما همراه باشید.

اتو ترانس یا واریابل

اتو ترانس‌ها دارای کاربرد بسیار زیادی در بسیاری از مراکز می‌باشند. اتو ترانس ها و یا واریابل ها انرژی الکتریکی را از یک مدار به مدار دیگر انتقال می‌دهد. همان‌طور که میدانید ترانسفورماتورها دارای دو سیم‌پیچ هستند اما واریابل ها و یا واریاک ها دارای یک سیم پیچ در هسته آهنی قرار دارند که در این صورت پایانه های سیم پیچ‌های ورودی با پایانه‌های سیم پیچ‌های خروجی اتو ترانس مشترک می‌باشد و پایانه خروجی دیگر متحرک است تا بتواند با هر پیچ سیم پیچ تماس برقرار کند.

احتمالاً اتو ترانس اتوماتیک رو زیاد شنیده‌اید در اتو ترانس اتوماتیک و یا خودکار تغییرات ورودی ولتاژ به طور خودکار بهبود می‌یابد یا می‌تواند با استفاده از سیم پیچ تک کاهش یابد. اتوترانس ها در مواردی استفاده می‌شوند که نیازی به عایق الکتریکی بین سیم پیچ ورودی و خروجی نباشد. هم چنین می‌توان از یک ترانسفورماتور خودکار برای معکوس کردن ولتاژ تغذیه به سمت بالا یا پایین با معکوس کردن اتصالات استفاده کرد. این موارد برای اتوماسیون صنعتی و کاربردهای دریایی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نحوه ساخت اتو ترانس

نکته: با مشاهده شکل زیر می‌توانید مطالب را بهتر درک نمایید.

زمانی که همانند ip به وسیله سیم پیچ اولیه در جهت پیکان جریان پیدا می‌کند، جریان دوم is مخالف آن جریان عمل می‌کند در این صورت در قسمت سیم پیچ که ولتاژ دومی vs تولید می‌گردد اختلاف هنگامی که جریان اصلی IP همان طور که نشان داده شده است از طریق سیم پیچ اولیه در جهت پیکان جریان دارد، جریان ثانویه IS، در جهت مخالف جریان می‌یابد. IP و IS به عنوان جریان خروجی از سیم پیچ شناخته می‌شود.

انواع اتو ترانس یا واریاک

واریابل‌ها بر اساس نوع کاربری به سه گروه تقسیم می‌شوند سه گروه دسته بندی واریاک‌ها نظیر:

اتو ترانس یا واریابل کاهنده (step down)
اتو ترانس یا واریابل افزاینده (Step-up)
اتو ترانس یا واریابل متغیر (Variac or Dimmer Set)

کاربرد اتو ترانس و یا واریاک افزاینده

واریابل های افزاینده همان‌طور که از نامشان مشخص می‌باشد عمل افزایش را بر ولتاژهای ورودی ترانسفورماتور تا ولتاژ موردنظر را برعهده دارند یعنی ولتاژ خروجی به نسبت چرخش اتو ترانس بستگی دارد.


مقالات مرتبط


کاربرد ترانسفورماتور و همچنین واریابل اتوماتیک افزاینده

اگر هر حلقه سلف را به عنوان باتری در نظر بگیرید، حلقه‌های بیشتری در مدار خروجی وجود دارد و این امر بدین معنا می‌باشد که ولتاژ AC بیشتر در مقایسه با ورودی وجود دارد. با علم اینکه قدرت ظاهری ورودی و خروجی یکسان است اما اگر بخواهیم ولتاژ را افزایش دهیم حتماً جهت نگهداری تعادل توان، جریان قطع خواهد شد.

کاربرد واریابل و یا اتو ترانس کاهنده

اتو ترانس کاهنده برخلاف اتو ترانس افزاینده عمل می‌کند یعنی ولتاژ ورودی زیاد و ولتا خروجی کم می‌باشد. اتو ترانس‌ها با نسبت دور ثابت به طور گسترده‌ای برای بسیاری از برنامه‌ها استفاده می‌شوند؛ اما گاهی اوقات لازم است که دارای ولتاژ خروجی متغیر باشد. این نوع ترانسفورماتورها بسیار مفید هستند؛ زیرا فقط با چرخاندن دکمه، قابل تنظیم به ولتاژ مورد نیاز هستند. آن‌ها می‌توانند در محل ترانسفورماتور خودکار افزاینده استفاده شوند. ولتاژ با چرخاندن دکمه ترانسفورماتور تغییر خواهد کرد. اتو ترانس متغیر می‌تواند به بسیاری از شیرهای مورد نیاز برنامه خاص مجهز شود، به عنوان تنظیم کننده ولتاژ AC عمل کند.با اضافه کردن برخی مدارهای سنجش، می‌توان از این اتو ترانس متغیر به عنوان تنظیم کننده ولتاژ خودکار استفاده کرد. البته می‌توان گفت اتو ترانس های کاهنده را دیمر هم می‌نامند.

دلایل خرید اتو ترانس دلتا

قابلیت استفاده به‌صورت منبع ولتاژ

قابلیت استفاده به صورت

منبع جریان.

کنترل ولتاژ و جریان در محدوده مشخص.

کنترل ولتاژ مستقیم قبل از یکسوکننده‌ها.

افزایش و یا کاهش ولتاژ خط٫به منظور رگوله کردن آن

تست ولتاژ بالا و پایین تجهیزات الکترونیکی و الکتریکی

پایین آوردن و یا بالا بردن ولتاژ متغیر جهت نیاز مصرف کننده.

نصب در ورودی ترانس‌های high-voltageجهت تست عایقی.

تست ولتاژ شکست و آشکارسازی اثر ولتاژ٫قبل از شکست در پروژه‌های تحقیقاتی.

واریابل ها همانند دیگر محصولات برقی دارای مزایای و معایبی می‌باشند که ما قصد داریم شما عزیزان را با تمامی معایب و همچنین ویژگی‌های عالی اتو ترانس‌ها آشنا سازیم جهت خرید و در یافت اطلاعات بیشتر از اتو ترانس‌های دلتا با مهندسین و متخصصین برق و صنعت پاور اکسین تماس حاصل فرمایید.

بازرگانی فنی مهندسی برق و قدرت پاور اکسین با دارابودن مهندسین و متخصصین خبره در عرصه برق و صنعت دارای کلاس‌های آموزشی برای آموزش هرچه بهتر شما درباره استابلایزر و اتو ترانس های تک‌فاز و سه فاز برگزار می‌نماید. برای دریافت زمان برگزاری کلاس‌های آموزشی، برق و صنعت پاور اکسین را در صفحات اجتماعی فالو کنید تا بتوانید از قیمت‌های به روز و فروش‌های ویژه اتو ترانس دلتا بهره‌مند شوید.

مزایای اتوترانس

یکی از مزایای واریابل‌ها و یا واریاک‌های دلتا نسبت تبدیل، اندازه اتو ترانس تقریباً ٪50 اندازه متناظر ترانسفورماتور دو سیم‌پیچ است.

ترانس‌ها دارای ابعاد کوچک‌تر و همچنین دارای قیمت پایین‌تری نسبت به تراسفورماتور های دو سیم پیچ می‌باشند و همچنین اتوترانس ها دارای بازدهی بالاتری نیز هستند.

اتو ترانس تنظیم ولتاژ بهتری دارد؛ زیرا افت ولتاژ در مقاومت و واکنش رابط سیم پیچ منفرد کمتر است.

معایب اتو ترانس

به دلیل هدایت الکتریکی سیم‌پیچ‌های اولیه و ثانویه، مدار ولتاژ پایین ممکن است تحت تأثیر ولتاژ بالاتر قرار گیرد.

برای جلوگیری از خرابی در مدار ولتاژ پایین، طراحی مدار ولتاژ پایین برای مقاومت در برابر ولتاژ بالاتر ضروری می‌شود.

شار نشتی بین سیم‌پیچ‌های اولیه و ثانویه کوچک است و ازاین‌رو امپدانس کم است. این منجر به جریان اتصال کوتاه شدیدتر در شرایط گسل می‌شود.

سیم پیچ ثانویه از سیم پیچ اولیه عایق بندی نشده است. اگر از اتو ترانس برای تأمین ولتاژ کم از ولتاژ بالا استفاده شود در سیم پیچ ثانویه شکاف وجود داشته باشد، ولتاژ اولیه کامل از ترمینال ثانویه عبور می‌کند که برای اپراتور و تجهیزات خطرناک است؛ بنابراین اتو ترانس نباید برای اتصال سیستم‌های فشارقوی و ولتاژ پایین استفاده شود.

در صورت تأمین تنظیم ولتاژ، حفظ تعادل الکترومغناطیسی سیم پیچ دشوارتر است. اگر دامنه ضربه زدن بسیار زیاد باشد، مزایایی را که در صرفه جویی هزینه اولیه کسب کرده ایم از دست خواهیم داد.

واریابل تک فاز و واریابل سه فاز

واریابل ها همان طور که بر اساس کاربری به سه دسته تقسیم می‌شوند. اتوترانس ها و یا ترانسفورماتورهای صنعتی از نظر فاز همان‌طور که می‌دانید دارای دو دسته سه فاز و تک فاز می‌باشد.

واریابل های تک فاز دلتا برای ایجاد توان خروجی 0 تا 300 ولت توسط ولوم 1 به صورت دستی استفاده می‌شود و از 500 وات تا 20 کیلو ولت می‌باشد. از واریاک‌های دلتا برای صنایع آموزشی و مراکز آزمایشگاهی استفاده می‌شود.

اتو ترانس سه فاز دلتا قابلیت تنظیم ولتاژ از 0 الی 500 ولت از 1.5 کیلو وات الی 40 کیلو وات به همراه نول می‌باشد.

کاربرد واریاک برای صنایع روشنایی صنایع آموزشی و تنظیم کنترل دور لوازم برقی برای مرغ داری جهت تنظیم نور محل جوجه کشی می‌باشد.

نحوه عملکرد واریابل دلتا

واریابل ها دارای یک عدد ترانس حلقوی می‌باشد که توسط ذغال که با اهرم متصل به آن و چرخش نزدیک به 360 درجه می‌توان یک خروجی متغیر AC و DC نسبت به نیازمان در خروجی که توسط یک ولت متر که بر روی واریاک نصب شده مشاهده نمود.

پارامترهای خرید واریابل و یا ترانسفورماتور

جهت خرید اتو ترانس باید به چند نکته توجه کنیم چراکه این نکات می‌تواند به ما کمک کند تا بهترین خرید و باکیفیت‌ترین خرید واریاک را انجام دهیم.

برای خرید اتو ترانس‌ها باید توجه کنیم که داریم اتو ترانسفورماتور خود را از چه نماینده‌ای و همچنین چه فروشگاهی خرید می‌کنیم برای این که فروشگاهی که می‌خواهیم واریاک را از آن ها تهیه می نماییم باید تحقیق کنیم و حتماً به اعتبار فروشگاه پی ببریم.

نکته دومی که باید به آن توجه کنیم قیمت اتو ترانس می‌باشد. قیمت اتو ترانس نباید بر کیفیت آن اثر بگزارد ما باید با تحقیق متوجه شویم که کیفیت کدام برند ا اتوترانس ها بهترین کاربری را دارد و بعد از آن ارزان‌ترین قیمت را از نمایندگان فروش اتوترانس تهیه کنیم.

بعد از تمامی موارد فوق باید به خدمات پس از فروش و گارانتی اتوترانس ها توجه کنیم تا بتوانیم اتو ترانس خود را با مناسب‌ ترین قیمت و همین طور با کیفیت بالا خریداری نماییم. البته اینکه ته را نباید فراموش کنیم که قبل از توجه به موارد فوق باید کاربری خود را مشخص نماییم و یا آمپر مورد نیاز را محاسبه نماییم و از مهندسین متخصص در این عمر برای خرید اتوترانس مناسب کاربری خود کمک بگیریم.

فروشگاه فنی مهندسی برق و صنعت پاور اکسین دارای انواع اتو ترانس‌ها در برندهای دلتا، گیرین دات، گلد استار و... می‌باشد. جهت خرید واریابل های سه فاز و تک فاز و همچنین برای دریافت لیست قیمت انواع واریاک‌های اتوماتیک با مهندسین و متخصصین مجموعه ما تماس حاصل فرمایید. مشاورین برق وصنعت پاور اکسین اعلام می‌دارد آماده خدمت‌رسانی و مشاوره رایگان برای خرید اتو ترانس های دلتا و گلداستار می‌باشد.

جهت در یافت مشخصات فنی اتوترانس های دلتا مجموعه مهندسی ما را در صفحات اجتماعی دنبال نمایید.

تایم کاری از ساعت 9:30 تا 18:30 می‌باشد. به غیر از روزهای جمعه و شنبه که تعطیل است.

راه‌های ارتباطی

دسته بندی مقالات

لینک‌ها

کلیه حقوق این سایت متعلق به پاوراکسین می باشد.